Jak si poradit s oblečením, které přes léto nepotřebujeme? Bundy, svetry, zimní boty, to všechno nám ve skříních a botnících překáží, takže je jistě lepší uskladnit je tam, kde nebudou tolik na očích.
Dříve, než oděvy uložíme, je také potřeba je řádně ošetřit, abynám do příští zimy přečkalo bez úhony. Následující tipy vám snad péči o zimní oblečení i jeho uskladnění usnadní.
Vakuum chrání oblečení a šetří místo
Jestliže si pořídíte vakuové vaky, můžete si být jistí, že zimní oděvy budou chráněné před prachem, roztoči i před moli. také na ně nemůže ani vlhko ani zápach. Navíc díky odsátí vzduchu z vaků se zmenší jejich objem až o dvě třetiny. Vaky pak můžete uchovávat v úložném prostoru pod postelemi, schovat do nástavců skříní, do předsíně i do sklepa nebo na půdu.
Boxy pod postelemi
V poslední době jsou hodně trendy různé boxy a krabice, do nichž se dá uložit v podstatě cokoli. Jednou takovou variantou jsou úložné boxy pod postele na nožičkách, kam můžeme uložit sezónní oblečení a obuv. Ideální jsou krabice s víkem nebo textilní boxy na zip; podobají se trochu velkým látkovým kufrům. Jestli nemáte místo pod postelemi, můžete je uložit na skříně nebo opět na půdu či do suchého sklepa. Takto uskladněné oděvy ale nejsou tolik chráněné před vnějšími vlivy, je proto rozumné je občas zkontrolovat. Hodí se také sáčky se silikagelem, které pohlcují vlhkost a brání tak oděvy i boty před plísní a zatuchlinou.
Než oblečení uložíme…
…je nutné se o něj řádně postarat. Vše musíte nejdříve vyprat nebo odnést do čistírny. Do pračky k pracímu prášku přidejte dezinfekci na oděvy, případně použijte lžíci octa.
Vložte mezi prádlo a oděvy snítky levandule proti molům. Stejně působí i toaletní mýdlo, jistě znáte zvyk vkládat mýdlo do prádelníků od svých babiček.
Boty musí být umyté a ošetřené krémem či impregnací proti vlhkosti. Impregnaci ve spreji použijte i na softshellové oděvy.