close
Spolupráce

Revoluce ve stavitelství – 3D tisk čeká na svou příležitost

3d-tisk

3D tiskárny už dávno nejsou nějakou podivnou mašinou z laboratoře. Jejich využití se rozšířilo také do škol, zájmových kroužků a u některých nadšenců i přímo do jejich domácností. Přesto není pravdou to, co se před nějakými 10 lety předvídalo – 3D tisk se nevyužívá pro domácí opravy, ani se netisknou kompletní produkty, přesto však má na trhu již své pevné místo.

Faktem například je, že více než 99 % naslouchátek vyráběných na zakázku se nyní tiskne 3D tiskárnou z akrylové pryskyřice, a to již několik let. Podobně se tato technologie hojně v zubním lékařství nebo při výrobě obuvi. A samozřejmě svou cestu si 3D tisk pomalu ale jistě razí i v automobilovém nebo leteckém průmyslu.

Co je 3D tisk?

Ještě v 50. letech 20. století se o něm mluvilo jako o sci-fi, ale už o 30 let později se stal realitou. Základní principy 3D tisku přitom zůstávají stejné i dnes – objekt je vytvářen vrstvu po vrstvě od základu. K tomu může docházet prostřednictvím fyzického vytlačování materiálu, nebo se může jednat o počítačem řízené laserové paprsky, které vytvářejí vrstvy, jež mohou být tenké jako lidský vlas. V prvních letech byl 3D tisk drahý, pomalý a náchylný k chybám, ale v poslední době se většina nedostatků podařilo překonat.

Budoucnost 3D tisku tkví ve stavebnictví

Jak je však patrné z aktuálních trendů a odhadů odborníků, zásadní boom této technologie se očekává zejména v sektoru stavebnictví. V roce 2018 se francouzská rodina se svými třemi dětmi stala první rodinou, která si postavila dům vytištěný na 3D tiskárně. Tisk jejich domu se čtyřmi ložnicemi v Nantes zabral jen 54 hodin a stál v přepočtu necelých 5 milionů korun.

A budoucnost toho slibuje o mnoho víc. Například současný Charter Street projekt v Accringtonu počítá s využitím nedávno vyvinutého nosného tisknutelného betonu, který má nejen velmi dobré konstrukční vlastnosti, ale je také cenově výhodný. Předpokládaný rozpočet projektu je 6 milionů liber, což představuje odhadované 25% snížení nákladů oproti srovnatelné výstavbě za použití tradičních postupů a materiálů. Budovy budou postaveny z udržitelných, často recyklovaných materiálů a věří se, že projekt bude dokončen za poloviční dobu běžné výstavby – 101 pracovních dní namísto typických více než 12 měsíců.

Technologie, která skutečně šetří náklady

Co je možná na revoluční technologii 3D tisku pro stavebnictví vůbec nejlepší, je to, že skutečně dovede významně ušetřit náklady. S moderními postupy to obvykle bývá naopak – sice jsou třeba ekologičtější či rychlejší, ale obvykle vyžadují velké počáteční investice, nebo nákup drahých technologií. V tomto případě je snížení nákladů zcela realistické a ukazuje se, že odborníci v ní skutečně vidí velký potenciál pro budoucnost stavebnictví.

Komentáře k článku