close

Je lepší topit tepelným čerpadlem nebo elektrokotlem? A jak se to má se sekundárním zdrojem tepelného čerpadla, když jeho výkon v zimních měsících začne kolísat? Pojďme se na to společně podívat. Pro ilustraci si zvolíme dva nejoblíbenější, a tedy nejčastěji prodávané typy tepelných čerpadel, a to tepelné čerpadlo na principu vzduch / voda a tepelné čerpadlo na principu země / voda.

Tepelné čerpadlo země / voda překoná vaše představy

Jedná se totiž o vysoce účinné zařízení, které získává tepelnou energii ze zemského tělesa hluboko pod povrchem. Díky stálosti podzemní teploty se tepelné čerpadlo země / voda může pyšnit stálým výkonem po celý rok. Náklady na pořízení jsou sice trochu vyšší než u prvního zmiňovaného typu, i tak je ale návratnost vysoká. Nepotřebuje ani záložní zdroj, ani přehnanou údržbu. Větší nároky klade ale na prostor, proto je s ním třeba počítat dopředu. Ve vysokých polohách je však nenahraditelným společníkem a ušetří vám nemalé náklady na topení i elektřinu. Elektrokotel se stává jeho velkým konkurentem až ve chvíli, kdy není možné instalovat ani plošný, ani hlubinný kolektor pro sběr tepelné energie. Pokud se jedná o horskou oblast s dlouhou zimou a zataženou oblohou a kolektor nelze umístit, pak je elektrokotel dobrá volba. Počítejte ale s větší spotřebou elektrické energie, a to i o polovinu.

Elektrokotel vs. tepelné čerpadlo vzduch / voda. Kdo komu konkuruje?

V obou případech se jedná o dostupné a poměrně ekologické zařízení, které si poradí s vytápěním domu po celý rok. Je však, obvykle o něco levnější, elektrokotel vždy tou nejlepší volbou? Pravdou je, že vytápění elektrokotelen vás vyjde i třikrát dráž než vytápění tepelným čerpadlem. Ohřev vody je pak přibližně dvakrát tak dražší. V našich podmínkách mírného klimatického pásu je tak tepelné čerpadlo jasná volba. Elektrokotel ale nezavrhujte. Menší a méně výkonný levný elektrokotel se hodí jako sekundární zdroj pro velké objekty, které mají větší spotřebu teplé vody nebo nadstandartní nároky na vytápění. Pokud tedy váháte, zda pořídit tepelné čerpadlo nebo elektrokotel, vyberte si raději tepelné čerpadlo. Náklady na elektřinu vám pak znatelně klesnou.   

Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response