close

Letnička je rostlina, jejíž životní cyklus od výsevu po uhynutí trvá jeden rok a její vrchol je právě uprostřed léta, kdy nádherně kvete. Vybrat nejkrásnější letničky z celé té široké palety pestrých barev a tvarů, je nadlidský úkol. Letničky jsou totiž bez nadsázky královnami zahrady.

Aksamitník, afrikán (Tagetes)

Nejen že zaujme svými bohatými květy v barvách od původní  žluté a oranžové až po překvapivé odstíny mahagonu, červeně i čistě bílé. Její pronikavá vůně odhání ze zahrady řadu škůdců, například mezi jahodami a růžemi vyhání háďátka. Hodí se i do truhlíků za okna, odhání mouchy a komáry.

Cínie, Ostálka (Zinnia)

Cínie jsou oblíbenými letničkami zahrad a předzahrádek. Kvetou celé léto v barvách červené, žluté, fialové, růžové, ale i i zelené. Milují horké sluneční dny, ve vlhku se jim moc nedaří.

Hledík (Antirrhinum)

Hledíky kvetou kromě modré snad ve všech barevných odstínech a podle druhu je můžeme sázet do okrasných zahrad, například nízké a zakrslé odrůdy se hodí na lemování záhonů.  Převislé odrůdy se budou vyjímat v truhlících na balkóně, vysoké rostliny se hodí k řezu.

Slunečnice (Helianthus)

Tato rychle rostoucí letnička, jejíž květy se točí za sluncem,  je vhodná pro solitérní výsadby i ve skupinkách. Vyžaduje slunné stanoviště a je náročná na vláhu. Pokud si je chcete vysadit na balkon nebo terasu, můžete si vybrat ze zakrslých kultivarů. A vůbec nemusíte pěstovat jen klasické žluté slunečnice, v nabídce jsou například s téměř červenými, černými nebo až bílými květy.

Černucha (Nigella)

Tato nenáročná letnička se o sebe v podstatě postará sama, stačí jen na jaře rozhodit semínka na záhon. Jen příliš vlhká půda jí nesvědčí. Její zajímavé květy v barvě od bílé po modrou a později i semeníky – nafouklé tobolky jsou velmi dekorativní a hodí se i do suchých vazeb. Semena černuchy jsou známá jako černý kmín a mají širokou škálu léčivých účinků.

Tags : letničkyletničky do zahradletničky na balkonnejkrásnější letničky
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response