close
Cleaning,Before,Christmas.,Multicolored,Cleaning,Supplies.,Sponges,,Rags,And,Spray

Vánoce jsou opravdu už za rohem a jak nás naučily maminky a babičky, kromě pečení cukroví to znamená i pořádné gruntování. Pokud ještě uklizeno nemáte a vlastně ani nevidíte důvod, proč byste se měli hnát do úklidového šílenství, když uklízíte pravidelně, máme pro vás pár tipů, jak to zvládnout rychle a bezbolestně.

Základní pravidlo zní – nezbláznit se z toho. Ano, je to skvělá příležitost k tomu, udělat doma pořádek, zbavit se nepotřebných věcí a vyměnit letní oblečení ve skříních za zimní a protřídit šatník. V každém případě to ale neznamená, že musíte nadcházející dny trávit jen tím.

Začněte tím, že si připravíte plán. Reálně si řeknete, co se dá zvládnout, co můžete udělat vy, co partner a co děti. Úkoly si rozdělte a potom odškrtávejte hotové položky. Před úklidem se ujistěte, že máte čím uklízet, bez čisticích prostředků se opravdu neobejdete.

Než vyrazíte do drogerie pro hromadu chemických čisticích prostředků, projděte spíš v kuchyni. Hodně věcí, které se vám budou při úklidu hodit, můžete najít právě tam. Kromě toho, že ušetříte čas, který byste strávili nakupováním, ušetříte i spoustu peněz a v neposlední řadě i životní prostředí.

Domácí prostředky toho zvládnou hodně

V současné době se pro uklízení často používají ekologické přípravky, ať už průmyslově zpracované nebo vyrobené doma. Věhlas těchto přípravků se šíří světem a není divu, když fungují. Uklízení s nimi je navíc dobré pro životní prostředí i pro vás. Nedráždí totiž tolik pokožku a sliznice, mohu je tedy používat i alergici.

Ocet a kyselina citronová

Mocná úklidová dvojice, která toho dokáže opravdu hodně. Kromě toho, minimálně ocet máte určitě doma pořád. Ocet a kyselina citronová pomáhají proti vápenatým usazeninám, využijete je tedy na čištění varné konvice nebo pračky. To ovšem není zdaleka všechno – ocet je perfektní i na čištění čalouněného nábytku.

Pohovku nebo gauč zbavíte spolehlivě prachu utěrkou namočenou do octové vody. Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:4, namočenou utěrku položte na nábytek a ten poté vyprašte. Ocet je skvělý i místo aviváže do prádla, protože změkčuje vlákna a zároveň nezanechává zápach a nedráždí pokožku. Kyselina citronová zase perfektně odstraňuje skvrny a pomáhá bělit bílé prádlo.

Kysané zelí

Kysané zelí, ano čtete dobře, tahle gastronomická pochoutka se skvěle hodí na čištění koberců. Vrací jim ztracenou barvu a může pomoci i s některými skvrnami. Pokud má v předvánočním čase firma na čištění koberců plno a stroje jsou rozpůjčované, můžete zkusit tuto alternativu. Zelí pořádně vyždímejte, rozložte po koberci a následně jím drhněte koberec. Špinavé zelí vyměňte za čisté a opakujte to, dokud zelí nezůstane původní barva. Po vyschnutí koberec důkladně vysajte.

Prášek do pečiva

Prášek do pečiva asi taky máte doma pořád, ten se vám bude hodit na bílé spáry mezi kachličkami v koupelně a v kuchyni. Kromě toho se dá stejně dobře použít i na čištění ucpaných odtoků v koupelně a v kuchyni.

Černý čaj s citrónovou šťávou

Na mytí oken si uvařte silný čaj. Směs černého čaje a citronové šťávy připravíte tak, že necháte 10 minut vyluhovat několik čajových sáčků a smícháte je se šťávou z 1 citronu a 10 litry teplé vody. Tato speciální směs pomůže proti usazování špíny na skle a postará se o dlouhotrvající lesk oken.

Brambory

Na Vánoce se brambory používají na bramborový salát, ale před nimi je můžete použít k úklidu. Brambory skvěle čistí nerezovou ocel, stačí ji potřít polovinou brambory a počkat. Voda z uvařených brambor dokáže vrátit lesk starému příboru i dalším nerezovým drobnostem.  A s čím si při ekologickém předvánočním úklidu poradí bramborové slupky? Pomohou vyčistit vápenaté hrnce a vodovodní baterie v kuchyni či koupelně. Bonusem je, že si umí poradit i se rzí, takže se vše bude lesknout jako nové.

Praní bez chemie

Jednou z úklidových činností je praní. Je potřeba vyprat povlečení, prostěradla, přehozy, ručníky, utěrky i záclony a závěsy. Zatímco u úklidu místností nemáte moc jiných možností, než je udělat sami a na místě, s praním je to jinak. Tady máte možnosti hned dvě. Buď budete prát doma nebo vše zabalíte a pošlete do čistírny či prádelny.

Prát prádlo bez chemie můžete doma kromě jiného pomocí pracích ořechů z mydlovníku. Ty uvolňují aktivní prací látky a fungují díky tomu jako přírodní prací prostředek. Ty však dobře fungují při praní na vyšší teploty. Čím je teplota praní vyšší, tím snadněji se uvolní z ořechu látky s neutrální vůní. Proto jsou vhodné pro praní materiálů, které vysoké teploty zvládnou.

Pokud si chcete ušetřit čas, nervy a případné ničení bytového textilu, nestyďte se říct si o pomoc a pošlete všechno do čistírny. Koberce, závěsy a povlečení nebo hromady prádla vám v čistírně vyčistí během krátké doby a hlavně kvalitně. čistírně a prádelně Cleany.cz se prádlo navíc čistí ekologicky. Čisté prádlo a bytový textil vám doručí domů, takže vy ušetříte čas, který můžete využít k uklizení zbytku domácnosti.

Zdroj obrázku: Andrew Angelov / Shutterstock.com

Komentáře k článku