close
Spolupráce

Víte, jak správně postupovat při topení palivovým dřevem?

ponozky

Zima je za rohem a vytápění bude řešit většina majitelů krbů a kamen. Opakováním není na škodu oživit si znalosti související s topením palivovým dřevem. Přečtěte si následující řádky s návodem, jak správně topit palivovým dřívím.

Topení suchým palivovým dřevem je ekonomické a efektivní

Když si doma dokonale vysušíte palivové dřevo, určitě chcete plně využít energii v něm uloženou. A totéž platí i u investice do suchého štípaného palivového dřeva, které prošlo horkovzdušnou sušárnou. Optimální obsah vody v palivovém dříví je do 25 %, ale čím nižší je, tím lépe. Správný postup během celého procesu spalování dřeva na topení je klíčem k úsporám financí.

Jak připravit krbová kamna pro spalování palivového dřeva?

V první řadě zkontrolujte, zda máte plně otevřený přívod vzduchu a komínovou klapku. K hoření je nutný kyslík. Dochází k přeměně palivového dříví na horké plyny a zbývající popel. Druhým krokem je vložení několika větších špalků tak, aby mezi nimi byl průchod pro kyslík. Do mezery mezi horní kusy palivového dřeva vložte podpalovač. A nad ně naskládejte drobné kousky palivového dřeva nasekané na třísky. Vznikne pyramida, kde jsou jednotlivé kusy dřeva na topení vyskládané od největšího po nejmenší.

Jak zapálit palivové dřevo v krbových kamnech?

Když máte vše nachystané, zapalte podpalovač a zavřete dvířka. Připravené palivové dříví ve chvilce vzplane a jakmile se rozhoří silným plamenem a začne docházet k uhelnatění, přidejte další větší kusy štípaného palivového dřeva. Jakmile i v nich začne proces hoření, stáhněte přívod vzduchu tak, aby palivové dříví žhnulo. Důležité je, že nesmíte regulaci kyslíku přehnat. Při teplotě pod 220 oC dochází k nedokonalému hoření a kotel se zanáší. Pokud chcete mít jistotu, měřte teplotu speciálním teploměrem.

Chcete se vyhnout zadýmení místnosti při topení palivovým dřevem?

Když přidáte dřevo palivové v nesprávnou chvíli, do místnosti se dostane hodně kouře. Ta pravá chvíle je tehdy, když v kamnech nebo krbu není dým či plameny a na dně je jen vrstva rozpálených uhlíků. Další podmínkou je otevření všech přívodů vzduchu. Případný kouř rychle odsaje tah v komínu. Pak můžete vložit štípané palivové dřevo na rozžhavený základ bez toho, aby byla celá místnost zakouřená.

Každé palivové dřevo je vhodné pro jinou příležitost

Pro správné topení je důležitý i druh palivového dřeva. Bříza je skvělá na podpal, ale hoří rychle, proto není vhodná na dlouhodobé topení. Pokud chcete mít rychle teplo v místnosti, nejlépe využijete měkké palivové dřevo jehličnatých stromů s vysokou výhřevností. Když nechcete často přikládat přes den nebo i v noci, tvrdé palivové dřevo „listnáčů“ je tou nejlepší volbou. Hoří a žhne po dlouhou dobu.

Kde koupit palivové dřevo pro vaše krbová kamna?

Chcete mít jistotu správně vysušeného štípaného palivového dřeva? Prodej suchého palivového dřeva s dovozem zdarma až k vám domů po celé České republice nabízí e-shop Optimtop.cz. Na paletách jsou pečlivě vyskládané špalky štípaného palivového dřeva nebo pytle s dřívím o váze 10 kg připraveného k okamžitému použití v krbu nebo kamnech.

Zdroj obrázků: Freepik

Komentáře k článku