close
ladder-1977946_960_720

Mezi lidmi panuje všeobecný mýtus, že by se výmalba pokoje měla provádět pouze v letních měsících, kdy se v teploměrech takřka vaří rtuť a vlhkost vzduchu je na velmi nízké úrovni. To však dekorativní úpravy uvnitř domácnosti omezuje na relativně krátké období, v němž se toho zase tolik stihnout nedá.

Přes léto navíc většina lidí tráví čas na koupališti nebo dovolené, takže se rozhodně nechce ocitnout v prázdné místnosti s válečkem v ruce. Nepůjde to ale jinak?

Proč malovat v zimě?

Ať se vám to líbí nebo ne, většina odborníků na výmalby interiérů doporučuje provádět malování hlavně v zimních měsících, a to hned z několika důvodů. Prvním důležitým faktorem je rychlé uschnutí namalovaného povrchu, protože ve vytopené místnosti se suchým vzduchem bude barva schnout prakticky už na štětci nebo válečku. Výsledná barva na stěnách tedy vypadá mnohem lépe, a navíc se nemusíte bát stékání, popřípadě nerovnoměrného nanesení barvy. Vytopené stěny také prodlužují životnost nátěru.

Dejte sborem starým pořádkům

Se zavedenými mýty souvisí i potřeba neustálého větrání a dlouhého čekání, než barva na stěně uschne. Tak tomu bylo možná před 15 až 20 lety, nicméně moderní barvy se od těch dříve produkovaných výrazně liší. Barvy používané v současnosti jsou totiž bez zápachu a ve velké většině případů jsou šetrné k životnímu prostředí, takže už nemusíte malovat s otevřenými okny. Svoji roli určitě hraje také velké množství dostupných odstínů.

Co vlastně děláte v zimě?

Zkuste se na chvíli zamyslet, jaké činnosti v domácnosti vykonáváte přes zimu. Drtivá většina z vás má zimní období spojené s odpočinkem, pohádkami a nic neděláním. Jenomže právě díky tomu je zima vhodná pro malování, které je relativně časově náročné. Jedinou nevýhodou může být menší množství slunečního světla, protože den je v zimě kratší než noc. Správně byste měli malovat pouze ve dne, neboť v opačném případě hrozí zkreslení odstínu.

Pokud byste v budoucnu chtěli malovat a nemáte na zimu naplánované žádné akce, pak je výmalba pokoje jasná volba. Vlhka, pomalého schnutí nebo zápachu se vůbec nemusíte obávat.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : malovánívýmalba

Komentáře k článku