close
Row,Of,Outdoor,Residential,Air,Conditioning,Units,In,Rural,Georgia

Zvažujete koupi tepelného čerpadla? Seznámíme vás se základními druhy tepelných čerpadel, představíme vám jejich výhody a nevýhody a samozřejmě nezapomene ani na státní dotace, které se k jejich koupi rozhodně vyplatí čerpat. Ekologický způsob života a snížení výdajů za elektřinu máte na dosah ruky. Proč toho nevyužít?

Z čeho získávají tepelná čerpadla teplo?

Tepelná čerpadla nabízejí úsporný provoz, jsou šetrné k přírodě a ke svému provozu využívají kombinaci obnovitelných zdrojů energie a elektřinu. Přestože obnovitelný zdroj, který využívají, je pro všechny typy čerpadel stejný, tedy sluneční záření, záleží na tom, z čeho jej získávají.

Základní druhy tepelných čerpadel

Právě místo, z jakého tepelné čerpadlo získává teplo, hraje roli v rozdělení čerpadel na různé typy. Rozlišujeme tyto základní druhy tepelných čerpadel:

  1. vzduch-voda,
  2. vzduch-vzduch,
  3. země-voda,
  4. voda-voda,
  5. odpadní teplo.

Podle názvů není nikterak obtížné zjistit, odkud daný typ čerpadla získává teplo.

Vyplatí se tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo vydrží minimálně 15 let, je ekologické, dá se využít jako klimatizace a také jej můžete propojit s fotovoltaikou. Ovšem pozor. Přestože je tepelné čerpadlo ekologickým zdrojem vytápění, jeho cena je poměrně vysoká. Nabízí se tedy otázka, zda se koupě tepelného čerpadla vyplatí. Pokud si uvědomíme, že tepelné čerpadlo získává ke svému provozu ze ¾ energii z obnovitelných zdrojů a pouze z jedné čtvrtiny potřebuje ke svému provozu elektrickou energii, dospějeme tím k ohromným úsporám.

Samozřejmě musíme ale vzít v úvahu také pořizovací cenu čerpadla a veškeré poplatky spojené s jeho instalací. I tak je ale návratnost investice do tepelného čerpadla výhodná a uvádí se, že se pohybuje v rozmezí od pěti do deseti let.

Dotace na tepelná čerpadla

Investice do tepelného čerpadla je o to výhodnější, pokud k nákupu využijete příspěvek. Dotace na tepelné čerpadlo získáte díky Ministerstvu životního prostředí České republiky. To se totiž snaží podporovat ekologické chování obyvatelstva, a proto nabízí hned dva dotační programy. Jeden z nich je určen pro domácnosti s nízkými příjmy a důchodce (Kotlíková dotace), druhý mohou využít všichni bez ohledu na výši příjmů (Nová zelená úsporám).

Kotlíkové dotace na tepelné čerpadlo

Aby mohla domácnost s nízkými příjmy požádat o Kotlíkové dotace na pořízení ekologického zdroje tepla, musí splňovat několik požadavků. Tím hlavním je, stejně jako u Nové zelené úsporám, to, že tepelné čerpadlo se stane hlavním zdroje zdrojem vytápění a nahradí dosavadní, neekologický zdroj. Další kritérium pro získání Kotlíkové dotace spočívá v tom, že průměrný roční příjem domácnosti, přepočítaný na jednoho člena, nesmí přesáhnout určitou částku.

Aby domácnosti měli jistotu, že na příspěvek dosáhnou, musí doložit výši svých příjmů a nahlédnout do seznamu, který sestavil Státní fond životního prostředí České republiky. V tomto seznamu jsou veškeré výrobky, na něž se Kotlíkové dotace vztahují.

Nová zelená úsporám pro všechny

Druhým dotačním programem je Nová zelená úsporám. V rámci tohoto programu mohou příspěvek na tepelné čerpadlo získat veškeré domácnosti bez ohledu na to, jak vysoké jsou jejich příjmy. Výše příspěvku na koupi tepelného čerpadla se odvíjí od jeho typu. Než ovšem o nějaké příspěvky zažádáte, podrobně si nastudujte veškeré podmínky a ujistěte se, že vše splňujete.

Žijte v souladu s přírodou a snažte se žít ekologicky. Tepelné čerpadlo uleví nejenom vám, protože snížíte své výdaje za elektřinu, ale rovněž přírodě. Počáteční částka, kterou do koupě tepelného čerpadla vložíte, se sníží díky dotacím.

Zdroj obrázku: Billy F Blume Jr / Shutterstock.com

Komentáře k článku