close
obrázek_2022-11-07_172340888

Každé dítě si přeje mít domácího mazlíčka, rodiče by však vždy měli dobře zvážit, jaké zvířátko dítěti pořídí. Nejčastěji si děti přejí psa nebo kočku, ale právě tato zvířátka jsou dost náročná a nemusí tak vyhovovat všem. Jak zvířátko pro dítě vybrat a co všechno byste měli vědět, než si domů živého tvorečka přivedete?

Děti by měly mít domácího mazlíčka, je to však velká zodpovědnost

Chcete se vyhnout situaci, kdy po dlouhém přemlouvání přeci jen podlehnete a dítěti pořídíte vysněného mazlíčka, ale nakonec se o něj budete muset starat sami? Bohužel právě takhle to často dopadá. Děti totiž zvíře přestane dost často bavit, rodiče pak musí čistit klec, případně venčí pejska a starají se o krmení i všechno ostatní. Pořízení domácího mazlíčka by ale děti mělo vést k zodpovědnosti, můžete určitě potomkovi občas pomoci, ale základní péči by mělo zvládat samo. Tohle musíte dítěti dobře vysvětlit, teprve až potom se pusťte do debaty, které zvířátko by bylo nejvhodnější.

Ideálně pořizujte dítěti zvířátko až v době, kdy už chodí do školy a je trošku samostatné. Pokud pořídíte mazlíčka dříve, asi se o něj budete muset z větší části starat vy. Pak také hodně záleží na tom, jaké zvířátko vyberete. Jako první mazlíčci jsou vhodní drobní hlodavci, andulky nebo rybičky. Můžete ale vybrat i trošku netradičního mazlíčka šneka afrického. Pejska nebo kočičku malým dětem nepořizujte, o tyto náročnější mazlíčky se lépe postarají až starší děti.

Křeček jako první mazlíček

Křeček je roztomilý, hravý, a děti tyto hlodavce prostě zbožňují. Navíc žije v kleci, nutné je ho pravidelně krmit, hrát si s ním a vyměnit mu podestýlku. To děti mohou zvládnout, navíc křeček se dožívá v průměru dvou let, takže to není závazek na dlouhé roky. Koneckonců křečci obecně patří k nejčastěji pořizovaným prvním mazlíčkům. Křečka už můžete pořídit i dítěti předškolního věku. Je to skvělá volba. Navíc nepotřebuje tolik péče ani pozornosti, i když je třeba ho ochočit a pravidelně si jej z klece brát ven. Jen nenechávejte křečka v dětském pokojíčku přes noc, křečci jsou aktivní zejména právě v noci a rádi běhají v kolečku, takže jsou poměrně dost hluční.

Králíček nebo morče?

Zakrslí králíčci i morčata jsou také dobrou volbou, i když péče o ně už je o něco náročnější. Jsou ale větší, děti si tak s nimi mohou snadněji hrát. Jak morčata, tak i králíci ale už potřebují mnohem větší klec, takže zaberou mnohem více místa. Králíčka se ale nebudete muset bát nechat doma pobíhat navolno. Pozor však na to, že morčata i králíci potřebují o něco více pozornosti, neradi jsou o samotě, a dítě se jim tak bude muset mnohem více věnovat.

Andulka jako ukecaný společník

Andulka se řadí mezi drobné papoušky. Pokud ji pořídíte ještě jako mládě, naučíte ji mluvit a určitě si na vás i lehce zvykne, takže se stane skvělým společníkem. Andulky jsou rovněž nenáročné, určitě dětem zpříjemní každý den a nikdy se s nimi nebudou nudit. S andulkou se ale dítě příliš nepomazlí, i když ochočená andulka klidně může svému pánovi sedět na rameni. Záleží na tom, jakou práci si dáte s jejich ochočením a kolik jim budete moci věnovat času. Chovat můžete andulku samostatně ale i v páru.

Rybičky, želva nebo šnek

Pro děti se rovněž hodí rybičky. Pokud se pro ně rozhodnete, dobře zvažte, jaký druh si pořídíte a popřemýšlejte i o tom, jak velké budete chtít mít akvárium. Rybičky ale pak stačí jen čistit, krmit a velkou péči opravdu nepotřebují. To želva je už o něco náročnějším mazlíčkem, ale suchozemské želvy jsou vhodné pro děti a při zajištění vhodných podmínek, není samotná běžná péče o ně tolik náročná.

Dnes se navíc čím dál častěji chovají i neobvyklí mazlíčci, mezi něž bezpochyby patří i šnek africký. Stačí vám akvárium, podestýlka a trocha vody, šneci totiž potřebují vlhkost. Šneci afričtí se ale dožívají až deseti let, jsou navíc i hodně aktivní, a pozor, mají rádi kontakt. Dítě si se šnekem může i vyhrát. Navíc péči nepotřebují téměř žádnou a sní téměř všechno.

O každé zvířátko se dítě bude muset postarat, s menšími domácími mazlíčky ale není tolik práce jako například s pejskem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : děti

Komentáře k článku