close
no thumb

rostliny2Jezírko je jistě velmi dekorativní zahradní prvek. K tomu, aby vaše vodní království vypadalo v systému zahrady co nejlépe, je zapotřebí pečlivě zvážit i to, jak upravit jeho okolí. Není to nic složitého, chce to mít pouze představivost a nebát se kreativních záměrů. Pokud byste přece jen nevěděli, inspirujte se u známých nebo třeba v tomto článku, kde si řekneme, jak zatraktivnit okolí zahradního jezírka. Pojďme se podívat, jak zajistit, aby jste se v těchto prostorách zahrady cítili co nejpříjemněji!

Trávník, rostliny i dekorace

Hodně záleží na tom, v jaké části zahrady se jezírko nachází. Nejčastěji se s ním setkáváme někde na okraji, případně v místech, kde trávíte odpočinek. Důležitý je také aspekt, jak jsou zahradní jezírka velká. Obecně platí, že čím větší jezírko, tím by mělo být upraveno i širší okolí. Základem je dobrá zemina, pokud je v bezprostředním okolí zahradního jezírka špatná půda, nebojte se ji alespoň částečně obnovit prostřednictvím nakoupeného substrátu. Bude tak zajištěno, že se zde bude dařit trávníku, který bude tvořit jakýsi podklad pro ostatní rostliny a květiny. Velmi dobré je, pokud dáte do určité hloubky pod povrch zeminy, cca 10 – 20 cm plachtu, zamezíte tak nežádoucímu růstu plevele a nebudete mít tak velkou práci s údržbou! K jezírku se trávník velmi dobře hodí, stejně tak by zde měly být i rostliny, které rostou blízko vody. O jaké se jedná? Jde především o celou řadu okrasných trav, které působí hlavně svým okrasným velkým listem, některé z nich na podzim i kvetou! K jezírku se však hodí i skalničky, můžete sem vysadit i vřes nebo tulipány, kosatce, blatouchy či třeba konvalinky, sněženky nebo petrklíče. Ani plazivé rostliny zde nebudou strádat. Okraje zahradního jezírka bývají vyhotoveny nejčastěji z kamenné zídky, a právě po ní se mohou velmi snadno plazit nejrůznější okrasné plazivky. Zajděte si do zahradnictví a nechte si poradit! Působivě vypadá také kůra, takže se nebojte některé rostlinky obsypat právě kůrou! Ze stromů a keřů jsou potom klasikou vrby a vrbičky!

SONY DSCDoporučujeme vám, abyste to však s výsadbou rostlin a květin nikterak nepřeháněli. V ideálním případě byste mohli vytvořit několik oblastí kolem jezírka, přičemž do každé zasadíte jiný druh rostlinek. Oddělte je od sebe třeba barevností nebo klidně ostrůvky trávy!

Do okolí jezírka se hodí i zahradní dekorace. Může se tak jednat o celou řadu sošek, kamenných květináčů nebo třeba svícnů s osvětlením. Máte-li k tomu prostory, doporučujeme vám, abyste do blízkosti jezírka umístili i zahradní nábytek! Kde jinde na zahradě si můžete odpočinout, než právě u vody. Strávíte zde příjemné chvilky při pozorování vodního systému!

Tags : designexteriérjezírko

Komentáře k článku