close

Neustálé zvyšování cen energií řeší stále častěji majitelé budov zateplením pláště a střechy domu. Úspora energií a tím i peněz je výrazná, během krátké doby se investice do zateplení vrací zpět do rozpočtu.

Nutnost zateplení vyplývá i ze stále přísnější legislativy. Stát úspory energií a tím i životního prostředí zatím motivuje projektem “Zelená úsporám”, s přijetím dalších evropských norem lze očekávat vymáhání povinnosti zateplovat každý nově stavěný obytný dům.

Hlavní důvod, proč zateplovat

První a hlavní důvod pro zateplení domu je eliminace tepelných ztrát. Pro představu: na únicích tepla v rodinném domku se podílí podlaha 10%, obvodové stěny 25%, strop a střecha 15%, okna a dveře 25%, nevhodné vytápění 10% a větrání 15-25%. Zateplení fasády a střechy domu tedy sníží ztráty zhruba o 40 %. I kdybychom ušetřili jen čtvrtinu nákladů na topení, máme investici do tepelné izolace do čtyř let zpět.

Předpokladem je samozřejmě kvalitní a správně zvolená izolace. S návrhem vhodného materiálu a jeho množství se obraťte na odborníka, stejně jako s realizací. Špatně provedené zateplení může vytvářet tepelné mosty a tím i úniky. Navíc uzavření domu do neprodyšné izolace může působit jiné problémy, hlavně srážení vlhkosti a tvorbu plísní na stěnách.

Zateplení musí být komplexní

Jestliže mluvíme o kvalitní termoizolaci, je nutné zateplit všechny konstrukce – podlahy, fasádu, střechu včetně všech architektonických prvků a samozřejmá je i výměna oken. díky pečlivému zateplení se v domě zvýší tepelná pohoda, a to i když se zmenší zdroj tepla. Náročné vytápění rozvodem teplé vody do radiátorů v jednotlivých místnostech můžete po zateplení nahradit méně složitým a hlavně ne tak velkým zdrojem tepla. Často stačí jen topné panely ve velikosti obrazu na stěně. Platí totiž pravidlo, že čím menší a jednodušší zdroj tepla, tím snadnější regulace a eliminace přetápění objektu.

Tags : komplexní zateplenítermoizolace domuúspora energiízateplení domu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response