close
no thumb
experten-raten-alle-vier-wochen-den-kuehlschrank-gruendlich-reinigen-foto-imago-
Pečujte pravidelně také o spotřebiče

V našich předchozích speciálech jste se mohli dočíst jak odstranit vodní kámen v koupelně nebo jak se zbavit nepříjemného pachu. Tento díl věnujeme údržbě různých materiálů, které doma máme. Není to totiž jen dřevo a nerez, ale také plasty, přírodní kameny a kůže.

Pečujte správně

Každý materiál má specifický povrch a vyžaduje zvláštní péči. Ať už se jedná o akrylát, litý mramor nebo keramické obklady, vyvarujte se písku. Písek je skvělá věc na zašlou špínu kolem umyvadla nebo vany, ale některé povrchy mohou podřít. Na čištění koupelny nedoporučujeme chlor, který může zničit hliníkové rámy sprchových koutů, chromové baterie i výpusty. Chlor zanechává na bílém povrchu žluté skvrny, kterých se dá jen těžko zbavit. Dalším materiálem ve vaší domácnosti bude zajisté sklo, které je často využíváno v moderním bytě. Dáváte-li přednost domácím pomocníkům, vyzkoušejte ocet. Jinak vybírejte z přípravků s obsahem alkoholu nebo ze speciálních pěn, které jsou vhodné spíše na pískovaná a leptaná skla. Více o údržbě skel si přečtěte v našem speciálu, jak správně umýt okna. Některé rady a triky můžete použít i na ostatní sklo v bytě. Lesklé povrchy, folie a laky ošetřujte měkkou prachovkou, k otírání používejte jen vlhký hadřík s malou dávku saponátu. Nezapomeňte plochu pořádně osušit, aby nedošlo k poškození nebo odlepení materiálu.

bei-glasflaechen-hilft-destilliertes-wasser-gegen-streifen
Folie a lesklé povrchy vytírejte dosucha

Oblíbenou dekorací se stal kámen, ať už v podobě dlažby, obkladů stěn nebo dřezů a van. Přípravky na přírodní kámen nesmí obsahovat mýdlo, které tvoří nevzhledné šmouhy. Plasty jsou známé svou jednoduchou údržbou, nepoužívejte na ně ale agresivní čističe, jako je benzín, aceton nebo toulen. Chcete-li se dozvědět více o péči kůži, podívejte se na náš článek o kožených sedačkách, kde najdete rady a tipy.

Tags : údržbavybavení bytu

Komentáře k článku