close
Tipy & Triky

4 tipy, jak přizpůsobit domácnost pro domácí mazlíčky

obrazek_2022-09-18_210152292

Když žijete s chlupatým nejlepším přítelem, je třeba vzít v úvahu specifické požadavky na design interiéru, aby bylo zajištěno optimální pohodlí pro vás a vašeho mazlíčka. Zvířata jsou často plná energie, je proto předejít možnému poškození nábytku a vybavení domácnosti.

Na stěnách záleží

Domácí mazlíčci dokážou nadělat spoustu nepořádku, zvláště pokud se rádi při odpočinku choulí u stěny, občas rozlijou vodu z misky, či se jejich špinavé tlapky nevyhnou stěně. Zejména pokud máte více než jednoho chlupatého mazlíka, je vhodné zvážit opatření, díky kterým můžete předejít poškození stěn. Jednat se může o omyvatelné tapety či omyvatelné barvy.

V některých případech může být řešením omezit pohyb domácích mazlíčků a do určitých místností jim zakázat přístup. Oblíbené jsou dětské bezpečnostní zábrany. Ovšem pokud nechcete omezovat pohyb mazlíčka, pak je třeba vybrat vhodnou barvu na stěny. S volbou omyvatelné barvy si ušetříte spoustu starostí. V případě znečištění totiž skvrny zvládnete snadno odstranit vodou a houbou. To ocení nejen majitelé zvířat, ale také rodiče.

Alternativou omyvatelných barev mohou být vysoce lesklé barvy. Jejich povrch je kluzký a vlastnostmi se tak podobají speciálním barvám. Údržba tak bude mnohem jednodušší, už vás nebudou trápit otisky tlapek a nečistoty. Další variantou jsou tapety, ty se hodí na místa vystavená největší zátěži. Pokud se rozhodnete pro dekorace na zeď, vždy je věště do dostatečné výšky, aby na ně zvířata nedosáhla.

Látky a materiály vybírejte pečlivě

Domácí mazlíčci si s radostí vybírají pěkná, útulná místa ke spánku a jistě je mohou přilákat měkké deky nebo jemné čalounění pohovky. Pokud tedy máte třeba ceněný, ručně vyrobený koberec, zvažte dobře, kam ho dáte. Vyhněte se místům, kde domácí mazlíčci tráví nejvíce času.

Při výběru nábytku se zaměřte na dostupné a snadno udržovatelné materiály jako je umělý semiš a umělá kůže. Mnohdy se nevyplatí investovat do dražších kousků, jelikož hrozí, že dojde k poškození. Stačí chvilka nepozornosti a domácí mazlíček může rozcupovat vaše oblíbené křeslo, gauč, či jiný kus nábytku. Je vhodné vybírat materiály, které lze snadno udržovat.

Potahy

Pomoci vám mohou i potahy na nábytek. Ty bývají pratelné v pračce. To vám výrazně usnadní úklid, jelikož potahy lze pravidelně vysávat a prát. Pokud navíc váš mazlíček líná, snažte se vybírat potahy v barvě podobné jejich chlupům. Ušetříte si tak starosti s všudypřítomnými chlupy. Když nebudou příliš vidět, nebude vás tolik trápit, že zrovna není čas je vysát.

Přírodní čisticí prostředky

Běžné domácí čisticí prostředky – čističe odpadu, různé spreje, osvěžovače vzduchu, mýdla a další přípravky obsahují silné chemikálie, toxiny a jsou plné vůní. Ty jsou pro mazlíčky nepříjemné, mnohdy mohou vyvolávat alergie. Pro bezpečí a komfort svého zvířete proto zvolte raději organické čisticí prostředky bez zápachu. Myslete hlavně na údržbu podlah, nábytku a všech dalších prvků, se kterými jsou zvířata pravidelně v kontaktu. Předejdete tak zdravotním problémům a alergiím.

Výběr podlahy

Klíčový je také výběr podlahy. Pokud máte domácí mazlíčky, pak nebude zrovna nejlepší volbou zvolit koberce. Zvířata je mohou snadno zničit a jejich údržba je opravdu složitá. Proto je lepší volbou dřevěná či laminátová podlaha, případně obyčejná dlažba. Zametání, vysávání a vytírání bude mnohem jednodušší. Dostupné jsou také speciální dlaždice a další druhy podlah, které jsou odolné vůči drápkům a nečistotám. Jejich údržba tak bude hračka.

Mnoho z nás si život bez domácího mazlíčka nedokáže představit. Abyste předešli zbytečným starostem, je vhodné domácnost přizpůsobit tak, aby vyhověla zvířeti i vám. Dosáhnete tak snazší údržby, přičemž zvíře i vy oceníte komfort.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácnost

Autor Michaela

Komentáře k článku