close
obrázek_2022-09-26_103718119

Interiérový design ve stylu Provence se nese v duchu jednoduchosti a pohodlí. Provence je oblast na jihu Francie, která je proslavena nádhernými scenériemi, výraznou vůní koření a jasným sluncem. Z toho vychází interiérový styl Provence, který nabízí útulnost.

Hlavní prvky Provence

Pokud toužíte po interiéru ve stylu Provence, je třeba držet se několika prvků, které jsou pro tento design typické. Klíčové jsou:

  • pastelové barvy,
  • lehké závěsy,
  • elegantní nábytek ve světlých barvách,
  • světlé podlahy,
  • čerstvé květiny,
  • květinové vzory,
  • dekorace z porcelánu, keramicky a látky.

Stěny a podlahy

Stěny jsou často malované, tapety jsou používány pouze zřídka. Je důležité, aby byl prostor dobře osvětlen, nejdůležitější je přirozené osvětlení. Abyste využili světlo, je vhodné volit světlé barvy stěn a podlah. Ty mohou odrážet přirozené světlo a celkově tak prosvětlit interiér. Dům ve stylu Provence by měl být naplněn jasným slunečním svitem, můžete tak dosáhnout atmosféry prosluněné Francie a vytvořit tak útulný interiér, ve kterém se budete cítit skvěle.

Nábytek

Nábytek ve stylu Provence by měl být nejen funkční, ale také dekorativní. Proto je častou volbou starší či rustikální nábytek, ideálně namalovaný v pastelových tónech. Abyste dosáhli stylu Provence, nábytek by měl vypadat, jako by věrně sloužil již mnoha generacím. Skvěle se hodí židle s vyřezávanýma, oprýskanýma nohama, různé skříňky na nádobí, truhly s úložným prostorem a podobně.

Aby měla kuchyně Provence nádech, je třeba být kreativní. Popusťte uzdu své fantazii a neváhejte vybírat nábytek v různých barvách. Oblíbený nábytek je vyroben z dubu, kaštanu či ořechu, má světlé tóny, které skvěle zapadnou do interiéru a případně je lze ozvláštnit některou z pastelových barev.

U nábytku jsou s oblibou lakována čela, ta by měla působit lehce rustikálně. Čím starší povrch nábytku vypadá, tím lépe. Staré a starožitné věci jsou pro Provence styl velmi ceněné. Například stará truhla s opotřebovanými ozdobami, která sloužila již několik generací, si v interiéru zaslouží čestné místo. Jednoduše čím starší nábytek je, tím lépe. Účelem však zůstává, aby nábytek byl dekorativní, nejen starý.

Výběr barev

Odstíny barev by měly být živé a výrazné, ne však příliš jasné. Nejlepší volbou jsou tlumenější odstíny, zejména pastelové barvy. Můžete tak vybírat z bílé, béžové, olivové, levandulové, okrové či jemné modré. Výběrem barev můžete interiér přizpůsobit tak, aby charakterizoval rozkvetlé louky Provence. Chybět by neměly ani doteky moře v podobě modrých odstínů. Zejména provence koupelna by měla být plná modré barvy a motivů moře.

Doplňky

Pro výzdobu domácnosti využívejte květiny a bylinky a květinové vzory. Typické jsou květiny jako levandule, růže a vojtěška. V Provence mají různé květiny velký význam, jsou po nich pojmenovány i ulice a náměstí. Jakýkoliv doplněk s motivem květin je tedy skvělou volbou. Velmi oblíbené jsou keramické a textilní dekorace s motivem květin. Nepodceňujte ani význam čerstvých květin a pokojových rostlin, které jsou také významným doplňkem.

Pro zdobení interiéru jsou často využívány kované prvky, zejména na různém nábytku. Kování by nemělo být masivní, naopak jsou žádané rafinované a lehké doplňky v černé a bílé barvě, které jsou zajímavým akcentem.

Při výběru dekorací se zaměřte na pastelové barvy, květinové a přírodní vzory. Ať už jde o závěsy, polštáře, či třeba lampy a další dekorace. Mezi oblíbené prvky Provence stylu patří také keramika, vybírejte zajímavé vázy, do kterých můžete umístit čerstvé květiny a podtrhnout tak celkový dojem.

Provence je jedinečný styl odvozený od krásné francouzské oblasti. Pokud vás láká poznat nádech sluníčka a moře ve své domácnosti, Provence je krok správným směrem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : Bydleníprovence styl

Komentáře k článku