close
Spolupráce

Aby vaše jídelna zářila: Vyberte si závěsné svítidlo nad stůl, které to dovede

svetlo

Co je středobodem jídelny? Každý jednoznačně řekne, že je to jídelní stůl. A je to pravda, ale jen částečně. Co by totiž byl jídelní stůl bez pořádného osvětlení, které teprve dokáže vykouzlit tu správnou atmosféru pro stolování, ale i sdílení zážitků a setkání s přáteli či rodinnou? Jak tedy vybrat světlo nad jídelní stůl a na co je dobré pamatovat?

Jak světlo umístit?

Ideální volbou jsou závěsná svítidla nad jídelní stůl. Měli bychom myslet na to, že světla nad jídelním stolem by se měla nacházet 75 až 90 centimetrů nad stolovou plochou. Tato vzdálenost se však může lišit v případě, že máte nestandardně nízké nebo vysoké stropy, případně pokud máte neobvykle rozlehlý prostor jídelny.

Vlastnosti světla

Vybírejte světlo s vysokým kontrastem a dobrou barevnou reprodukcí. Díky tomu dobře uvidíte na to, co jíte, ale jídlo bude mít také příjemnou barvu a bude působit lákavě. Led světlo nad jídelní stůl může být skvělou variantou, jelikož šetří energii a můžete ho mít zapnuté třeba celý den. Zajímavou variantou by pak mohlo být stmívatelné osvětlení, kdy si snadno nastavíte intenzitu světla podle potřeb a nálady.

Na designu záleží

Volba tvaru, materiálu či barvy je již do značné míry otázkou osobního vkusu. Nelze jasně říct, co je lepší nebo horší, ale záleží hlavně na celkovém vzhledu vaší jídelny, na použitých materiálech a barvách. Světla klidně mohou být i ve větším množství a kombinovat můžete různé tvary a provedení. Nebojte se klidně využít i různých kontrastů, které budou působit zajímavě a neotřele. Například k typicky skandinávskému interiéru s primem dřeva se může hodit leskle kovový nebo skleněný lustr, který bude zároveň působit jako jedinečný doplněk.

V každém případě platí, že vaší fantazii se meze nekladou a světlo by mělo být doplněk, na kterém skutečně můžete popustit uzdu své fantazii a nechat ji pracovat naplno.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Komentáře k článku