close
Spolupráce

Nový náhradní díl, nebo nový robot? Tohle jsou hlavní výhody a nevýhody

novy-dil-nebo-novy-kuchynsky-robot

Máte doma kuchyňského pomocníka, který se vám právě rozbil, a vy přemýšlíte, zda se vyplatí jeho oprava? Přinášíme srovnání, s nímž budete mít velmi rychle jasno. Podívejte se na hlavní pro a proti u obou možností.

Kuchyňský robot nereaguje, při práci skřípe, praská, metly se neotáčí, mísa není ve správné poloze… To všechno jsou problémy, se kterými se můžete časem setkat – zvlášť pokud robot používáte často. Opotřebení se dřív nebo později může projevit v podobě závady, kterou je potřeba řešit co nejdříve. Velkou část z nich naštěstí zvládnete odstranit i bez asistence opraváře: jedná se o případy, kdy je metla příliš utažená/uvolněná, plastové části jsou ulomené nebo kdy je zapotřebí vyměnit uhlíky (robot nejde spustit nebo se samovolně zastavuje).

Kdy pořídit náhradní díl?

V kuchyňském robotu se dá vyměnit celá řada součástek – šlehací metly, kondenzátory, hnětací mísy, sekací nože, unašeče, spojky, struhadla, ozubená kola, uhlíky nebo samotný motor. Dobrou zprávou je, že náhradní díly na kuchyňské roboty jsou velmi dobře dostupné a pořídíte je jak ve specializovaných prodejnách, tak na e-shopech. Dalším benefitem je to, že součástky vás zpravidla vyjdou jen na pár stovek korun, a pokud jsou skladem, tak vám je doručí do několika dní. To platí zvlášť, pokud hledáte součástky od oblíbených značek, jako je Bosch, Eta, Gorenje, Mora, Kenwood, De’Longhi nebo Tefal (nejdostupnější jsou bezpochyby náhradní díly pro roboty Bosch).

Výhody

  • Nízká pořizovací cena
  • Velký výběr
  • Jednoduchá koupě
  • Podpora ekologie

Nevýhody

  • Nutnost najít opraváře (u závažnějších závad)
  • Čekací lhůta na náhradní díl

Kdy pořídit nový kuchyňský robot?

Nový kuchyňský robot se vyplatí pořídit pouze ve chvíli, kdy závada je neopravitelná nebo oprava finančně vychází podobně jako koupě nového modelu. Pokud vám v servisu řekli, že se jedná o těžkou závadu elektroniky nebo motoru, pak určitě můžete uvažovat o koupi nového modelu. Jedná se o rychlé, avšak drahé řešení celého problému – kuchyňské roboty se cenově většinou pohybují od 2 000 do 8 000 Kč. Pokud chcete ušetřit, počkejte na výprodej nebo velkou slevovou akci (viz Black Friday). Světlou stránkou věci je, že na nový model dostanete záruku, takže vám odpadnou starosti s opravami na minimálně další 2 roky.

Výhody

  • Jednoduchý a rychlý nákup
  • Nová záruka na model

Nevýhody

  • Vysoká pořizovací cena

Suma sumárum, před konečným rozhodnutím je důležité zhodnotit cenu náhradního dílu, náklady na opravu a porovnat je s cenou nového robotu. Z praxe ovšem vyplývá, že v drtivé většině problémů se vyplatí vsadit na opravu. A to zejména z finančního hlediska.

Zdroj fotografií: DALL-E 3

Komentáře k článku