close
Rostliny

Jak pěstovat pothos? Tato nenáročná rostlina je nejoblíbenější pokojovka

pothos

Pokud hledáte pokojovou rostlinu, která je nenáročná na péči, pothos je tou pravou volbou. Pokud chcete mít tuto rostlinu nejenom jako dekoraci doma, poradíme vám, jak se o ni starat, aby vám dělala radost dlouhá léta.

Co je pothos?

Pothos (Epipremnum aureum) je také známý pod názvem ďáblův břečťan. Jedná se o tropickou rostlinu, která pochází z jihovýchodní Asie. Svou povahou je podobná filodendronům, má husté, velké listy ve tvaru srdce. Některé listy jsou pestře zbarvené zelenými, bílými nebo žlutými pruhy.

Tato shovívavá rostlina je štědrá, když ji zapomenete zalít, a je skvělou volbou pro domácnosti se slabým osvětlením. Může žít i několik let. A nejenom, že vypadá skvěle v interiéru, navíc pomáhá i čistit vzduch.

Druhy pothosů

Na světě existuje několik hybridních odrůd této liánovité rostliny. Všechny jsou ale prakticky stejné, co se týče údržby a pěstování. Jaké jsou oblíbené odrůdy?

  • Golden pothos: Dává přednost střednímu až slabému osvětlení a vyznačuje se žlutým a zeleným panašováním.
  • Neon pothos, který je opakem zlatého, potřebuje méně světla
  • Marble queen: Tato nádherná rostlina s názvem vhodným pro královskou rodinu má svůdný bílozelený vzor na srdčitých listech. Potřebuje více světla, aby si zachovala svůj mramorový vzhled a zbarvení.
  • Silver Satin: Tmavě zelené listy této rostliny s jedinečným vzhledem jsou posety stříbrnými skvrnami. Bez vody přežije lépe než většina ostatních a nepotřebuje mnoho světla.
  • Pearl Jade pothos: Zelená, bílá a šedá barva zvýrazňují vnější okraje této rostliny pothosu namísto pestrého zbarvení ve středu listů.

Jak pěstovat pothos?

Jak již bylo zmíněno, péče o tyto rostliny je opravdu nenáročná. Aby se jí dařilo, je třeba ji umístit na jasné místo, ale ne na přímé světlo. Nicméně dokáže přežít i v tmavé kanceláři. Všechny pothosy snesou slabé světlo, ale při mírném nebo jasném světle bude váš pothos nejšťastnější a bude růst. Jasným světlem je myšlena místnost s jižní nebo západní expozicí, která je po většinu dne plná světla.

Před každým zaléváním by měla být půda vyschlá. Źe je potřeba pothos zalít poznáte tak, že mu začnou opadávat listy. Přebytečnou vodu, která se nahromadí v podmisce, vylijte, aby rostlina nezačala hnít. Ale ani pak není všechna naděje ztracena! Zalévejte rostlinu a ona začne opět růst.

Jak zasadit pothos?

Pothos zasaďte do dobře propustné směsi pro květináče. Půda může být i kamenitá a mírně kyselá. Pokud vaše rostlina nebyla dodána s hnojivem nebo ji přesazujete, můžete hnojivo přidat. Jakékoli vyvážené hnojivo pro pokojové rostliny je pro pothos vhodné. Vyhněte se hnojení pothosu během chladných měsíců, kdy je růst neaktivní. Stejně jako většina tropických rostlin miluje pothos vlhkost a vysoké teploty. Jako doma se bude cítit například ve vaší koupelně.

V čem pěstovat pothos?

Je vhodné pořídit květináč s drenáží. Drenážní otvory umožňují odtok přebytečné vody z půdy a zabraňují hnilobě kořenů, která může rostlinu zahubit. Chcete-li se posunout o stupeň výš, můžete si také vybrat samozavlažovací květináč, který vám výchovu rostlin ještě více usnadní.

Pokud je květináč příliš malý, hrozí, že rostlina příliš rychle uschne. Pokud je příliš velký, hrozí, že rostlina zůstane příliš dlouho mokrá. Zvolte tedy květináč „tak akorát“.

Množení pothos

Pothos můžete množit tak, že odříznete stonky a odstraníte list, který je nejblíže prvnímu řezu. Šesticentimetrový řízek vložte do vody a umístěte na jasné, nepřímé sluneční světlo a sledujte, jak se tvoří kořeny. Když jsou vytvořeny, asi po měsíci jej umístěte do nádoby.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : pothos

Komentáře k článku