close
Komerční články

Bez čerpadla ani ránu. Jaká využijete i ve svých domovech?

Pokud stavíte, nebo rekonstruujete, je vhodné do detailu promyslet i to, bez jakých zařízení se dnes neobejdete. Příkladem jsou hlavně různá čerpadla. Že se stávají běžnou samozřejmostí vašich domovů, o tom vás můžeme ihned přesvědčit.

Studna
Studna

Voda

Bez vody se dnes neobejde nikdo. Kdo není napojený na klasický vodovodní řad, ten musí využívat vodu ze své vlastní studny. A tím se dostáváme k našemu prvnímu příkladu využití čerpadel. Pokud jde o dodávku vody do objektu, jsou využívána klasická čerpadla na vodu, stejně jako bývají použité i takzvané domácí vodárny vytvářející potřebný tlak.

S vodou však souvisí ještě jeden druh sortimentu, který se týká nutnosti odčerpání znečištěné vody. Zde přijdou vhod ponorná a povrchová kalová čerpadla. Ta jsou určena právě na vodu, která není úplně čistá. A podle čeho vybrat to pravé? Roli hraje hlavně:

  • Průměr nasávaných nečistot
  • Schopnost řezání nečistot
  • Hloubka čerpání

Teplo

V zimě se bez tepla obejít nejde. Vytápění v domovech může být řešeno různými způsoby. By se opět podíváme na jeden z těch modernějších, které ukazují na použití čerpadel. Jedná se o takzvaná oběhová čerpadla na topení a klimatizaci. Jak už napovídá sám jejich název, jsou určena primárně k tomu, aby bylo během celého roku zajištěno pohodlí s ohledem na teploty, které budou v celém domově. Pokud je objekt dobře izolován, jedná se o řešení, které zaujme hlavně nízkými náklady na provoz, což se promítne v možnost zajímavých úspor.

Vzduch

I tady můžeme hovořit o využití čerpadel. Tento sortiment lehce souvisí s výše uvedeným. Máme na mysli ventilační čerpadla, která také souvisí s udržením bezproblémového klimatu v interiéru. V tomto případě však máme na mysli hlavně dodávání čerstvého vzduchu do objektu a zajištění řízeného větrání. To je dnes u různých nízkoenergetických a také pasivních domů velkým trendem.

Tags : čerpadla
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response