close

Ceny energií tvoří nezanedbatelnou část výdajů každé domácnosti. A jelikož na trhu s dodávkami plynu a elektřinou existuje ne jeden či dva, ale hned několik desítek různých dodavatelů, vyplatí se jednou za část provést srovnání ceny energií. Změna dodavatele přitom není nic složitého a může přinést velkou úsporu.

Při pátrání po nejlevnějším dodavateli energií je pro polovinu Čechů důležitá cena. Sledovat bychom však měli i další kritéria. Ne vždy totiž nízké ceny energií znamenají totéž jako spolehlivý dodavatel. Jak se vůbec Češi dívají na změnu dodavatele a co vše považují za důležité?

Čtvrtina Čechů sleduje své výdaje za energie

Z různých výzkumů vyplývá, že výdaje za energie jsou pro ně velmi důležité. 25 procent Čechů pečlivé sleduje nejen výdaje za energie, ale i kvalitu služeb svého dodavatele. Pouze pro 6 procent Čechů jsou ceny elektřiny a ceny plynu nedůležité a nesledují je. Přes 50 procent Čechů klade důraz na ceny energií, 20 % se zajímá i o pověst dodavatele plynu či dodavatele elektřiny a zkušenosti ostatních uživatelů.

Nechat si utéct šanci na změnu k lepšímu, kterou přináší správná změna dodavatele, by byla velká škoda. Jednou z možností, jak najít levnějšího a zároveň spolehlivějšího dodavatelé je online srovnání cen energií. Tuto možnost nabízí specializované webové stránky jako například Úspory.cz a jejich kalkulačka plynu a kalkulačka elektřiny.

Na Úspory.cz si snadno a hlavně rychle porovnáte nabídku od různých energetický společností a zjistíte, která z nich vám nabízí nejlepší podmínky. Samotná změna dodavatele je hračka a většinu administrativních úkonů se postará nový dodavatel elektřiny či dodavatel plynu.

Větší konkurence znamená nižší ceny a kvalitnější služby

Čeští spotřebitelé mají na výběr zhruba z osmi desítek dodavatelů energií. Některé z nich řadíme do skupiny velkých společností, jiné označujeme za alternativní dodavatele. Větší společnosti zpravidla nabízí osvědčené služby, jistoty, ale také vyšší ceny. Nižší ceny zase poskytují menší dodavatelé energií.

Komu dávajíc Češi přednost? Zhruba 64 procent Čechů by se nechalo zlákat nižší cenou a zvolili by si menšího a levnějšího dodavatele. Zbytek dává přednost prověřenému a velkému dodavateli energií.

Hlavním nedostatkem malých dodavatelů bývá větší rizik krachu. Mívají nižší počet odběrných míst a výkyvy na energetickém trhu je ohrožují daleko více než velké společnosti, které je ani nezaznamenají. Při výběru nového dodavatelé by neměla být směrodatná cena, ale také stabilní smluvní podmínky bez častých změn, dobrá pověst dodavatele, spolehlivost dodávek energií či bonusy.

Neetické způsoby podomních prodejců

Jiné průzkumy zase odhalily, že hodně českých domácnosti vůbec neví, od koho energie nakupují, a do změny dodavatele se dobrovolně nehrnou. V předešlých třech letech dodavatele změnilo cca 30 procent Čechů. Poměrně velké procento Čechů naletí podomním prodejcům a to i přesto, že neetické způsoby podomních prodejců jsou všeobecně známé. Dohody uzavřené “mezi dveřmi” nikdy nepatřily mezi ty nejvýhodnější. Jenom v roce 2016 svého dodavatele prostřednictvím podomního prodeje změnilo 29 procent lidí.

Tags : energieúspora nákladů za energie

The author Jaroslav

Leave a Response