close

Domácí spotřebiče používáme proto, abychom si zvýšili komfort v bydlení. \chceme díky nim ušetřit čas i peníze, nahrazujeme jejich prací tu svoji, abychom žili pohodlněji a mohli se věnovat mnohem zábavnějším činnostem, než jsou domácí práce.

Nikoho z nás už asi nenapadne prát prádlo ručně, stejně tak už nechodíme klepat koberce, ale prach vysáváme vysavačem. U myčky na nádobí ale stále řešíme dilema, jestli je lépe pořídit si ji, nebo dál mýt nádobí ručně.

Myčka potřebuje méně vody

Pokud zapínáte myčku až ve chvíli, kdy je opravdu naplněná, je její provoz úspornější, než když myjete nádobí ve dřezu. Také se vyplatí, když má myčka ekonomický program. Obecně se dá ale říct, že v případě spotřeby vody myčka vítězí, na jeden cyklus si vezme cca 11 – 12 litrů. V případě mytí pod tekoucí vodou to může být při stejném množství nádobí i několik desítek litrů. Myčka spotřebuje méně vody i než při mytí nádobí v napuštěném dřezu, což bylo dosud považováno za nejlepší řešení.

 

Jak je to s energií

Myčka kromě vody samozřejmě spotřebuje i elektrickou energii, což ovšem při energetické třídě A++ a lepší není nijak dramatické. Navíc si uvědomme, že i za ohřev vody pro ruční mytí musíme zaplatit, i to nějakou formu energie spotřebuje. Toto hledisko se tedy neukazuje jako příliš důležité.

A nejde nezmínit fakt, že šetříme především svoji energii a čas, které můžeme věnovat například dětem. Je to právě pohodlí a možnost trávit čas podle vlastních představ, co nás nakonec přiměje koupit si myčku na nádobí.

Provoz myčky je úspornější, když…

Zdá se, že mýt nádobí v myčce je rozumnější a úspornější řešení, než napouštět vodu do dřezu nebo dokonce mýt pod tekoucí vodou. Je to pravda, to ano, ale pouze v případě, že jste větší rodina, kde se pravidelně používá dost nádobí. Je nesmysl čekat na naplnění myčky několik dní, mýt jen pár kousků je zase neekonomické. Jestliže potřebujete umýt jen hrnky od snídaně, či dva talíře po večeři, bude i nadále stačit dřez.

Tags : myčka na nádobímytí nádobí

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Myčka je moc fajn na větší množství nádobí, ale bez dřezu bych se stejně asi neobešla. 🙂 Mýt nádobí v myčce a mít krásně umytý dřez jen tak občas na pár kousků by byla paráda. 🙂

Komentáře k článku