close
Zahrada

Dýně: Klasický symbol podzimu a proč je vydlabáváme?

pumpkin-2190584_960_720

Sychravé podzimní období máme asi všichni spojené s dlabáním dýně. Pro děti je to skvělá příležitost, jak se zdokonalit v rukodělných činnostech, a navíc získají skvělé vzpomínky, protože byste jim v dlabání dýní měli určitě pomoci.

Přemýšleli jste ovšem někdy nad tím, kde se u nás vzala tradice dlabat dýně a jak vlastně tohle ovoce souvisí s Halloweenem? Odpověďmi na tyto otázky budete možná překvapeni.

Odkud pochází svátek Halloween?

Asi byste dokázali odhadnout, že v České republice nemá Halloween tak silnou tradici, což se ovšem v posledních několika letech mění. Původem tenhle svátek pochází od starých Keltů, kteří poslední říjnový den oslavovali konec léta a příchod nového roku.

V magické noci a při velkolepých oslavách se navíc protínal svět živých a mrtvých, což byla ideální příležitost pro zlé duchy. Keltové se tak kvůli ochraně před démony převlékali do masek a zapalovali obrovské ohně, díky nimž měli být v bezpečí.

Dlabání dýně pochází z Irska

Ať se vám to zdá sebevíc divné, tak dlabání dýní vlastně nemá s původním keltským svátkem moc společného. Irští přistěhovalci do USA volně převzali Halloweenskou tradici, načež začali vyřezávat děsivé obličeje do řepy. Poslední říjnový den dávali vydlabanou bulvu se svíčkou uvnitř před domy, což je mělo chránit před zlými démony. Jenomže v Americe je daleko typičtější plodinou dýně, a proto bylo jenom otázkou času, než se začne dlabat oranžový plod.

Má ochrana před duchy své opodstatnění?

Pokud nevěříte na paranormální jevy, pak vám asi legenda o Jackovi nebude vůbec nic říkat. Vypráví se totiž, že irský přistěhovalec Jack byl jednoho dne tak opilý, že si jej chtěl odnést ďábel. Různými lstmi se mu však podařilo čerta obelstít, takže jej do pekla nikdy vzít nemohl.

Jenomže poté, co se Jack upil k smrti, nemohl do nebe a do pekla také ne. Proto se vypráví, že Jack jako duch obchází na Halloween domácnosti a bere si dýně se světýlky, které mu mají ukázat cestu. Na oplátku nebude lidem v daném době ubližovat.

Zní to děsivě, co myslíte? Halloween je sice ještě relativně daleko, ale nezapomeňte si včas opatřit pořádně velkou dýni, abyste si s dětmi užili spoustu zábavy a také ochránili dům před opilcem Jackem.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : dýněpodzimtradice

Autor Michaela

Komentáře k článku