close
louver-930187_960_720

Asi všechny hospodyňky v domácnosti potvrdí, že čištění žaluzií je neuvěřitelně náročné, a hlavně zdlouhavé. Hlavním problémem je, že se na žaluziích tvoří velké množství prachu, které kazí příjemný dojem z místnosti. Jak na špinavé žaluzie?

Za nevýhodu žaluzií můžeme považovat i nemožnost jejich sundání z oken, což jejich vyčištění značně komplikuje. Pojďme se ovšem podívat na jednoduchý návod, s jehož pomocí zbavíte žaluzie všeho prachu i nečistot.

Co budete potřebovat?

Chystáte-li se na vyčištění žaluzií, měli byste si opatřit prvotřídní čisticí prostředky. Jakmile se totiž do velkého úklidu pustíte, neměli byste jej podcenit. Pro precizní vyčištění žaluzií v celém bytě budete potřebovat:

  • utěrku z mikrovlákna,
  • kbelík s vodou,
  • gumové rukavice,
  • případně odmašťovací saponát.

Rukavice byste měli používat při každém úklidu, protože tím ochráníte pokožku před kontaktem s čisticími prostředky. Moderní čističe sice nejsou tak agresivní, nicméně častý kontakt s pletí není příliš dobrý.

Jak špinavé žaluzie vyčistit?

Nyní se podíváme na postup samotného čištění. Žaluzie stáhněte dolů a zatemněte je. Při úklidu však nepospíchejte, takže hadříkem omývejte každou jednotlivou lamelu zvlášť. Je to sice mravenčí práce, ovšem buďte si jistí tím, že tímto způsobem odstraníte prakticky všechny nečistoty. Při takhle důkladném čištění však pravděpodobně dojde i k umazání samotného skla, takže se ještě připravte na jeho následné vyleštění.

Existují jiné možnosti vyčištění žaluzií?

Pokud by se vám z nějakého důvodu nechtělo otírat žaluzie hadrem a vodou se saponátem, máte samozřejmě i jiné možnosti jejich úklidu. Mezi ten vůbec nejoblíbenější se řadí vysátí prachu vysavačem. Nezapomeňte stáhnout výkon přístroje na absolutní minimum, protože v opačném případě byste mohli jednotlivé lamely poškodit. Počítejte také s tím, že s pomocí vysavače odstraníte pouze prachové částice, nicméně mastnota nebo zažraná špína na žaluziích dál zůstane.

Úklid žaluzií bývá v mnohých domácnostech hodně podceňovaný, což je samozřejmě špatně. Nyní už navíc víte, jak žaluzie relativně rychle a snadno vyčistit, takže se můžete ihned pustit do práce.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : čištěnídomácnostžaluzie

Komentáře k článku