close
light-bulb-503881_960_720

Pokud se po každém vyúčtování elektřiny zhrozíte vysoké ceny, měli byste zvážit, zda neděláte něco špatně. Důvodem může být jedna z následujících příčin, které jsou zcela běžné v téměř každé domácnosti. Elektřina prostě není zadarmo.

1.      Pohotovostní režim

Některá elektrická zařízení spotřebovávají energii, i když jsou v pohotovostním režimu. Tento režim je pohodlný, spotřebič se zapne téměř okamžitě, když zrovna potřebujete. Jenže tohle pohodlí taky něco stojí. Zvláště v této době, kdy ceny energií stále rostou nahoru. Naučte se proto veškerá zařízení vypínat, hlavně když odcházíte do práce nebo jdete spát.

Jestliže máte elektrické zásuvky na těžko přístupných místech, například za nábytkem (vestavné spotřebiče), zvažte investici do prodlužovacího kabelu, který zajistí, že spínače budou přístupnější. Alternativou jsou také inteligentní zásuvky, které se ovládají pomocí smartphonu, takže domácnost budete mít pod kontrolou.

2.      Zastaralé spotřebiče

Velkou dávku energie spotřebovávají také všechny starší spotřebiče. Samozřejmě je nesmysl vyměnit všechny spotřebiče za nové v jeden moment, ale jakmile budete pořizovat nový spotřebič, věnujte pozornost energetickému štítku. 

Například odvětrávané bubnové sušičky jsou nejlevnější volbou na trhu. Ale jsou také energeticky neefektivní. Nejméně elektřiny spotřebovávají bubnové sušičky s tepelným čerpadlem (přibližně o 50 % méně než odvětrávané bubnové sušičky).

3.      Staré žárovky

Stejně jako staré spotřebiče, tak i žárovky jsou velkým žroutem energie. Zatímco halogenové žárovky z důvodu mimořádné nehospodárnosti jsou postupně kvůli zákazu prodeje vytlačovány z trhu, stále jim mnoho domácností dává přednost. Jestliže chcete ušetřit, zvažte jejich výměnu za varianty LED žárovek.

4.      Poloviční využívání

Velkým strašákem je také fakt, že spousta lidí nevyužívá své spotřebiče tak, jak má. Na mysli máme například zapnutou myčku nebo pračku, i když není plná. Spotřebiče stále ohřívají stejné množství vody bez ohledu na to, zda jsou plné, nebo ne. Totéž platí, když vaříte plnou konvici vody, i když si děláte pouze jeden šálek čaje. Proto jsou ideální spotřebiče s funkcí polovičního plnění.

Věříme, že jste se alespoň u jednoho bodu zamysleli a přehodnotíte své užívání spotřebičů ve vaší domácnosti a elektřina vás už nebude strašit.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : peníze

Autor Michaela

Komentáře k článku