close

Ty nejzajímavější trendy v bytovém designu v posledních letech mají svůj původ ve Skandinávii a není to proto, že prodeji nábytku u nás dominují dvě velké společnosti, přičemž jedna je švédská a druhá dánská. Za popularitou severského stylu stojí i dva výrazy: hygge a lagom.

Skandinávské státy se dlouhodobě drží na předních místech na žebříčku spokojenosti obyvatel. Nejšťastnější národ jsou Finové, Dánové jsou čtvrtí a Švédové šestí. Jejich životní filozofií je shrnuto do slov lykke (štěstí a cesta za ním), hygge (pohoda a pohodlí) a lagom (přiměřenost – spokojenost s málem). Těmito koncepty se nechali ovlivnit i světoví bytoví designéři a především hygge a lagom jsou dnes směry, z nichž se staly doslova světové trendy.

Útulný, pohodový a pohodlný, takový je hygge

Po pravdě hygge se nedá jasně definovat. Nedá se ohraničit tím, co je a co není hygge. Každý z nás ho totiž vnímáme jinak. Pro někoho je to huňatá měkká deka, do níž se zabalíte po koupeli, a uvelebíte se v ní na pohovku k oblíbenému seriálu. Pro někoho je to romantická atmosféra dokreslená plamínky svíček, kdy ve dvou večeříte po těžkém dni. A někdo si hygge užívá na zahradě v houpací síti s dobrou knížkou (třeba švédskou detektivkou).

Hygge je to, co nás dělá spokojenými. Je to pocit bezpečí, útulnosti a pohodlí. Je to duševní pohoda, která vychází z prostředí i z předmětů kolem nás, které milujeme, které nás dělají šťastnými a vzbuzují pocit spokojenosti. Čím koncept hygge podpoříte doma vy?

Typickými znaky hygge v bytovém designu jsou především doplňky, s akcentem na vhodně zvolený materiál, tedy přírodní. Mohou to být kožešinové předložky, měkké vlněné plédy a přehozy, hromada malých i velkých polštářků na sedačce i okolo ní. Atmosféru útulného hygge doplňují svíčky, přírodní textilie, knihy v poličkách, zajímavé obrazy nebo rodinné fotografie na stěnách i v rámečku na nočním stolku. A kdo má rád, nezapomene na tu houpací síť nebo alespoň houpací křeslo.

Lagom – když je všeho tak akorát

Severské lagom je nápadně podobné japonskému igikai v tom smyslu, že není nutné být vyloženě asketa a mít jen minimum věcí, ale udělat si v životě (a v bytě )pořádek a mít jen to, co skutečně potřebujeme. Když toho všeho kolem sebe máme tak akorát, ani málo, ani moc. 

Tato umírněnost nebo přiměřenost, chcete-li, je hlavním kritériem trendu v bytovém designu pod názvem lagom. Není to úplně strohý minimalismus, nicméně hlavní myšlenkou je nehromadit věci. Jen ty, které mají v interiéru své opodstatnění, žádné samoúčelné dekorace. Lagom je o harmonii a vyváženosti a také o tom, že kolem sebe máte jen věci, které váš život něčím obohacují, dělají ho jednodušším a pohodlnějším. Utírat prach z desítek suvenýrů z cest lagom určitě není.

Tags : hyggelagomskandinávký styl bydlení

Autor JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku