close

Zakládáte si na své krásné, udržované zahradě, na pěkném trávníku, který je vaší chloubou? A pak jednoho dne přijdete na zahradu a ejhle – na trávníku samý kopeček neboli krtinec. Ty hromádky jsou nepřehlédnutelnou známka toho, že se na vaší zahradě objevil krtek.

Většina z nás si při slovu krtek vybaví roztomilou pohádkovou postavičku výtvarníka Zdeňka Müllera. Dokonce i ve skutečnosti je to malé a celkem milé sametově osrstěné zvířátko s perfektně vyvinutým čichem a sluchem. Na zahradě ale může způsobit trávníku velké nepříjemnosti.

Krtek na zahradě

Krtek není není nebezpečný lidem, jen dokáže zničit zahradu. Nemá rád vysoké letní teploty, z toho důvodu ho můžeme vidět během dne spíš na jaře nebo na podzim. Když začne na jaře dělat hromádky v záhonech, je ohrožená sadba.

Na druhou stranu je výhoda, že půdu nakypří. Většinu svého života tráví v podzemí, kde hledá potravu, jako jsou žížaly, slimáci a další plazivý hmyz. Zavrtává se do země a hloubí tunely a vytváří krtince. Ryje hlavně po ránu a v časném odpoledni.

Tunely a krtince

Tunely, které krtek hloubí v podzemí, bývají mnohdy viditelné i na povrchu jako vyvýšené hřebeny. Většinou propojují několik krtin dohromady. Slouží krtkům jako místo pro ukládání potravy. Bohužel, tyto tunely mohou úplně zničit kořenový systém trávníku i rostlin a tím zcela zahubit trávu, ale také všechny rostliny, které si pěstujeme na zahradě. 

Krtince vznikají vytlačováním hlíny na povrch, když se krtek zahrabává do půdy. Jsou po celé zahradě a nelze je přehlédnout. Je to první viditelný příznak, že máme na zahradě krtka.

Jak se zbavit krtka

Při hojném zalévání zahrady a trávníku vzniká nadbytečná vlhkost v půdě. Vlhká půda více přitahuje žížaly a brouky. Tento hmyz je potravou pro krtky, takže je předpoklad, že se u vás budou více objevovat i krtci. Chcete-li zabránit výskytu krtků na vaší zahradě, musíte výskyt hmyzu žijícího na zemi a v ní co nejvíce eliminovat.

Zbavte se žížal

Vyvarujte se zbytečnému přelévání půdy a počet žížal na vaší zahradě se sníží. Ve větším obchodě kde prodávají různé přípravky proti škůdcům (květinářství nebo hobby markety) můžete zakoupit mléčný spór nebo hlístice, které slouží k zabíjení housenek ve vaší půdě.

Repelent na krtky

Vyhnat krtka ze zahrady můžete tak, že nastříkáte půdu poblíž krtin repelentem z ricinového oleje. Nebojte se, olej krtky nezahubí, ale chutnat jim také nebude. Vaše zahrada se pro ně stane méně lákavou.

Pasti

Po celé zahradě můžete nastražit několik pastí na krtka, zbavíte se ho jednou pro vždy. Pasti jsou ve tvaru delší trubky. Musíte je dát kde jsou tunely. Když se krtek chytne, obě strany trubky se uzavřou a vy krtka můžete odnést do volné přírody.

Odpuzovače, plašiče

Na trhu jsou k dostání přístroje, které vydávají nepříjemný zvuk a vibrace, které krtka odrazují. Nejžádanější jsou odpuzovače vydávající ultrazvukový signál. Je mnoho variant lišících se konstrukcí a dosahem vysílání. 

Máte-li domácího mazlíčka kočku nebo psa, máte spolehlivý odpuzovač na krtky. Krtkovi pach domácích mazlíčků vadí a v jejich okolí se nezdržují.

Zdroj: topderax.cz, irecepter.cz, foto: Pixabay

Tags : krtekškůdci v zahradězahrada

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku