close

Neobejde se bez něj žádná moderní domácnost. Mrazák je velmi užitečným pomocníkem, zvlášť když máte velké přebytky ze zahrady nebo nakupujete potraviny na delší dobu. Vybrat mrazák podle základních kritérií není vůbec těžké.

Podle konstrukce se mrazáky dělí na pultové nebo skříňové, které vypadají v podstatě stejně jako lednička. Skříňové mrazničky jsou rozděleny policemi (případně obsahují šuplíky) a do běžných domácností se hodí mnohem lépe. Dají se zakomponovat do kuchyňské linky, menší pak postavit na ledničku, slouží k uchování menšího množství potravin. Pultové neboli truhlicové se hodí tam, kde se zamrazuje větší množství, například ovoce a zelenina ze zahrady, maso ze zabíjačky a podobně. Takové mrazáky můžete mít ve sklepě, v komoře nebo jinde v domě, nemusí nutně stát v kuchyni.

Parametry rozhodující pro výběr mrazáku

Určit je dobré si před nákupem promyslet, jak velkou mrazničku potřebujete, kolik potravin budete zamrazovat. Obecně se počítá zhruba 40 – 60 litrů objemu na jednoho člena domácnosti, větší mrazák je neefektivní. Nezapomeňte, že provoz jen z části zaplněného mrazícího boxu je mnohem dražší, než menšího, ale plného mrazáku.

Zajímejte se o funkce mrazáku. Užitečný je varovný signál, upozorní například na otevřená dvířka. Populární je funkce “defrost”, rychlé zmrazení nebo nenámrazový provoz. Systém “no-frost” rychle zmrazí potraviny po zavření dveří a také odvádí vlhkost, takže nemusíte mrazák již nikdy odmrazovat.

Pro správné rozhodnutí je samozřejmě důležitá spotřeba elektrické energie a výkon mrazáku. I mrazničky se dělí na energetické třídy, přičemž nejlepší jsou spotřebiče třídy A, A+ nebo A++. Ovlivnit spotřebu energie můžete i vy, už jen vhodné umístění rozhoduje o množství odebrané energie. Nikdy ho nestavte blízko zdroje tepla, platí pravidlo, že čím nižší je teplota okolí, tím nižší je spotřeba energie na mrazení.

Tags : mrazákmraznička

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku