close
Spolupráce

Jak vybrat zahradní nábytek? Zaměřte se na materiál

ratan

Už se těšíte, až zase vysvitne slunce, oteplí se a vy konečně budete moci zase naplno využívat svou zahradu? Abyste měli na zahradě také pěkné posezení pro rodinu i přátele, je nutné vybrat si kvalitní zahradní nábytek, který odolá i nepříznivým vlivům venkovního prostředí. Je třeba totiž myslet i na to, že venkovní nábytek by měl být nejen pohodlný, ale třeba také pořádný déšť, vítr nebo třeba i intenzivní sluneční záření. Základem je proto vybrat kvalitní materiál. V čem se liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Ratan – umělý nebo přírodní?

Asi mezi nejčastější materiály pro nábytek na zahradu patří bezpochyby ratan. Je však třeba pečlivě rozlišovat mezi tím přírodním a umělým. Každý má totiž trochu jiné vlastnosti. Dnes je pravděpodobně populárnější umělý ratan, a to zejména proto, že je velmi lehký, odolný, snadno se udržuje a neztrácí svou barevnost. Pokud si koupíte umělý ratanový nábytek, myslete na to, abyste zvolili materiál s UV filtrem. Takový nábytek se pak poměrně snadno ubrání oxidaci a velmi dlouho si udrží pěkný vzhled.  Přírodní ratan je pak daleko náchylnější. Určitě nemůže jen tak zůstat venku celé léto a déšť je pro něj naprostou tragédií.  Je třeba o něj pečovat, ale samozřejmě přírodní materiál nabízí jedinečnost, kterou jinde nenajdete.

Dřevěná klasika

Dřevo je krásné a trendy, ale minimálně jednou do roka je nutné jej napustit speciálními oleji či laky a pokud prší více, měli byste jej zakrýt nebo uklidit. Pokud na dřevu trváte, volte tvrdší druhy, jako jsou zejména jehličnany nebo velmi odolné exotické dřeviny.

Trendy kov

Stabilní a pevná ocel s vysokou nosností vám zajistí dlouhou výdrž a velmi stylový vzhled. Je lehký, dá se snadno přenášet, ale zároveň má pořádnou nosnost. Kovový nábytek na terasu ale může mít drobnou nevýhodu v tom, že nezřídka mívá poměrně tenké nohy, které se snadno zaboří do trávy nebo zapadnou do mezery mezi prkny terasy.

Ať už si vyberete cokoliv, vězte, že kvalitní zahradní nábytek vám promění zahradu v oázu pohody a klidu.

Zdroj obrázku: https://www.avenberg.cz/

Komentáře k článku