close

Je tady doba, kdy nás to po zimním čase, zase láká ven. Na našich dvorcích a zahradách budeme opět trávit více volných chvil. Mnozí z vás možná zvažují, že by si letos exteriér bydlení vylepšili. Co třeba pořídit novou pergolu nebo altán? Přemýšleli jste někdy, jestli je mezi pergolou a altánem vůbec nějaký rozdíl? Pokud ano, tak v jakých ohledech?

Pergoly i altány jsou dnes k dispozici v mnohých provedeních. Díky bohaté nabídce realizací si může každý přijít na své. A pokud by vám prezentovaný sortiment přece jen nestačil, není problém přijít s něčím originálním. Díky vysoké variabilitě nelze jednoznačně odpovědět na otázku, v čem se liší ten či onen typ pergoly od altánu. Přece jen pro zjednodušení lze tyto zahradní přístřešky standardizovat a najít základní rozdílnosti.

Pergoly mohou, ale nemusí přiléhat k venkovním stěnám domu

rohová pergola - vetas.cz
pergoly-vetas

Altány jsou obvykle samostatná stavení, zatímco pergoly velmi často přiléhají k domu nebo chatě, chalupě či některé zdi na terase. Dalším aspektem je potom tvar. Půdorys altánu je nejčastěji v podobě šestiúhelníku nebo osmiúhelníku, občas se můžete setkat i se čtvercem nebo obdélníkem, což je však již typičtější půdorys právě pro pergoly.

Klasická pergola bývá vyhotovena ze dřeva, jsou pro ni charakteristické dřevěné příčky. I altán může být ze dřeva, ale rovněž i z kombinací jiných materiálů – jedná se o cihly, plast, kov a další. Asi, do očí nejvíce bijící rozdíl, je v zastřešení. Pergoly dokonce často ani zastřešeny nejsou. Pokud ano, tak je u nich obvykle použita jen síť nebo polykarbonát. Altány mají standardně střechu ze šindele.

 Toto jsou základní rozdílnosti mezi pergolou a altánem. V závislosti na konkrétním provedení byste jich našli daleko více. A co je lepším řešením, pergoly nebo altány? Záleží na vaší představě a individuálním cítění! Zohlednit by se měly rovněž prostory a podoba ostatních prvků v okolí.

Tags : altánpergola
Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response