close
no thumb

D-6-1Hlavní účel schodiště spočívá v tom, dostat se z jednoho patra do druhého, z místa nižšího do místa vyššího. V dnešní době se však nabízí nespočet tvarů a materiálů. V moderním interiéru schodiště povýšilo nejen na estetický, ale hlavně na dominantní prvek.

První otázkou při výběru schodiště je, zda jej opravdu chceme jako dominantní prvek místnosti, nebo je klasicky umístíme bokem od centra pokoje. Od toho se totiž odvíjí vzhled, tvar a materiál.

Podle tvaru můžeme zvolit schodiště jednoramenné, dvouramenné, tříramenné a točité. Jednoramenné schodiště je klasické, bez podesty a přímočaré. Dvouramenné schody jsou zalomeny jedenkrát nebo dvakrát a mají podestu. Schodiště tříramenné je zalomeno do tvaru písmene U, L nebo S. Točité (včetenové) schodiště je tvořeno středovou osou, ze které vycházejí jednotlivé schody. Pozor však na to, kolik mu věnujete místa, točité schodiště rozhodně potřebue více prostoru.nove foto 2

V dnešní době jsou moderní hlavně jednoduché a lehké schody. Tento požadavek nejlépe splňuje jednoramenné schodiště v kombinaci kovu, dřeva a skla.

Tvar schodiště a zábradlí podléhá nejen potřebám a velikosti prostoru, ale také normám. Standardní šířka schodiště je 90 cm, rozmezí je však 60 až 120 cm. Součet šířky stupně a dvojnásobku výšku stupně musí být 63 cm (šířka + 2*výška = 63 cm). Výška nášlapů musí být mezi 16 a 19 cm. Minimální výška zábradlí je 110 cm od podlahy (dětské zábradlí – 40 až 70 cm). Mezery v zábradlí nesmějí být širší než 12 cm v bytových domech a 8 cm tam, kde bydlí děti.

Co se týče materiálů, na výběr je jich nespočetné množství. Do staršího, klasického interiéru se hodí síše schody celodřevěné. Vhodné jsou tvrdé dřeviny (jasan, mahagon, třešeň, dub, buk). Vý

interier-stavba-schody-schodiste-04_274x395

hodou dřeva je, že snese velké zatížení. Dřevo se musí ošetřovat, stačí k tomu však lak či lazura. Kvůli ceně lidé však vybírají spíše měkké dřevo. To ale vydrží podstatně méně a může ohrozit vaší bezpečnost.

Bytelný dojem tvoří také klasický beton, na který se dá položit jakýkoliv další materiál. Nejčastěji se volí dlaždice, dřevo, kámen a koberec. Nebo se dá také natřít barvou. V dnešní době se často používá tzv. monolitický beton. Ten může mít de facto jakýkoliv tvar. Výroba pak probíhá přímo na stavbě -nejdříve se postaví bednění s železnými výztužemi a to se pak vylévá b

etonem. Po zaschnutí se bednění odstraní a schody se dají používat. Jak si je dozdobíte je pak jen na vás.

Dominantní materiály v moderních interiérech jsou sklo, nerez a kov. Většinou se volí varianta schodů z nerezové oceli a sklo se používá jako výplň mezi zábradlí. Schodiště však lze celé pořídit ze skla, tedy z tvrzeného skla rozmanitých barev. Tyto materiály jsou však náročné na údržbu.

orig_1b5a8059133325ff58a5eb34fccfe410.schody_01

A co světlo? Ideální je, když schody osvětluje přirozené světlo (okna), což zaručuje i odvětrávání. Pokud však není možnost umístění okna, musíme zvolit světlo umělé. Dobré jsou světla nástěnná, ale lepší jsou světla zabud

 

ovaná přímo do schodiště. Se zabudovanými světly je však třeba počítat již od začátku projektu.

Takže jak vlastně vybrat správné schodiště? Zálěží hlavně na velikosti prostoru a stylu interiéru – i když schody budou později dominantním prvkem, musí designově ladit. neřiďte se jen trendem a tím, co mají ostatní. Vybírejte schody, které pro vás budou příjemné, pohodlné, bez hluku při nášlapech. A dbejte také na svou bezpečnost.

ST40

Komentáře k článku