close
14
Malý motýlek může způsobit nemalé škody

I přesto, že doma udržujete pořádek, může se stát, že z vaší skříně nebo spíže vyletí moli. Jejich přítomnost nepochybně zjistíte při oblékaní oblíbeného svršku, který je v tu chvíli už nehezky prožraný. Často se vyskytují u potravin, mnohdy v různých dózách, sklenicích původních obalech nebo sáčcích. Nečekejte a pusťte se do boje s těmito zdánlivě neškodnými motýlky!

 Prevence je základ

 Moli se k vám domů dostanou velmi jednoduše oknem či v nakoupených potravinách. Může se stát, že v domě nebo bytě jsou schovaní ve stoupačkách, světlících a dalším technickém zařízení. Nejdůležitější věc, kterou byste měli znát je, že hlavní „požírač“ vašich potravin či oděvů není dospělý jedinec, nýbrž nakladené larvy. Poletující motýlek je pro vás signálem, že se někde v domácnosti larvy molů nachází. Pokud má motýlek světlá, stříbřitá křídla, hledejte v šatní skříni. Naopak, pokud jsou křídla posetá černými skvrnami, obraťte své kroky do spíže nebo potravinových skříní. Moli nesnášejí světlo, sucho a jsou citliví na teploty. Skříně je tedy dobré pořádně vyklidit a vyčistit, dlouho nepoužívané oblečení vyprat.

mydlo-poltoaletowe-bhp-200g
I obyčejné mýdlo může pomoci v boji proti molům

 Nepomáhají tyto preventivní kroky? Vyzkoušet můžete chemické přípravky, jako jsou spreje, tablety nebo lapače. Skříně díky pokročilejším způsobům výroby nebudou páchnout a vy se zbavíte dospělých molů, larev a mnohdy i roztočů. Obrátit se můžete i ke klasickým postupům založených na vůních, které moli nesnášejí. Pytlíky naplněné bylinami jako jsou pelyněk, levandule nebo pomerančová kůra, umístěte mezi oblečení nebo potraviny. V šatních skříních také není na škodu použít mýdlo, které moly odpuzuje. Vyhubení molů trvá někdy i měsíce. Nevzdávejte to a nebudete se již muset rozčilovat nad škodami způsobenými těmito „nenažranci“.

Tags : kuchyněúdržbaúklid

Komentáře k článku