close
boxwood-1313658_640

Ploty ohraničují pozemky jednotlivých majitelů, vymezují jejich hranice a brání vstupu na něj. Když potřebujete navíc trochu soukromí, zastínit si zahradu nebo dvorek před zraky kolemjdoucích, je vhodné řešení živý plot.

Dřeviny pro živý plot volíme podle rychlosti růstu, podle opadavosti, nutnosti udržby, rozhodujeme se také mezi keři či stromy (obvykle jehličnany). Někomu stačí plot, který doroste do výšky 1,5 – 2,5 metru, někdo volí ještě vyšší. V neposlední řadě plní živý plot také funkci estetickou, takže řada majitelů volí dřeviny okrasné.

Zerav západní (Thuja Occidentalis)

Tato dřevina je speciálně pro živé ploty velmi vhodná a oblíbená. Roste rychle (Thuja occidentalis Brabant), takže poměrně brzy vám zajistí potřebné soukromí, navíc je neopadavá. Řadí se mezi jehličnany, i když nemá klasické jehličky. Thuje se zastřihují obvykle jen na špičkách, jsou nenáročné na půdu a snáší stín i chladné zimy. Jejich husté sytě zelené koruny dobře drží tvar, plot vypadá skvěle i během zimy.

Cypřišek (Chamaecyparis)

Další neopadavá dřevina pro živé ploty, která za rok vyroste za 1 rok o metr, je cypřišek. Ovšem vyžaduje intenzivní zastříhávání, protože rychlý růst je doprovázen řídkým vzhledem. Výchovným řezem je možné ho “zahustit”. Mladé cypřišky potřebují chráněná stanoviště s vlhkým vzduchem a čerstvou, mírně vlhkou půdou, starší už snesou i sucho.

Zimostráz vždyzelený (Buxus)

Mrazuvzdorná elegantní dřevina roste o něco pomaleji, za to nevyžaduje žádné velké stříhání. Pokud ovšem patříte k těm zahradníkům, kteří si rádi tvarují dřeviny, právě zimostráz patří k dřevinám snadno tvarovatelným. Buxusy mají raději polostín, přímé sluneční záření zesvětluje listy, někdy až hnědnou. Potřebují také dostatečnou závlahu. Radost a soukromí vám poskytnou celoročně, neopadávají a dobře snáší chladné počasí.

 

Tags : živý plot

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku