close
Předsíň

PředsíňTo, jak se budeme někde cítit, tvoří většinou maličkosti. Na první dojem mnohdy zdánlivá zbytečnost dokáže vykouzlit divy. Znáte to – zaklepete někde na dveře a podvědomí zachytí, zda jsou čisté, jaká je na nich vizitka se jménem, zda je rozbitý zvonek a jakou mají před dveřmi rohožku. Ještě ani nemusíme vejít dovnitř a už si děláme stručný obrázek o rodině, která za těmi dveřmi žije. Přesně tohle jsou ty zdánlivé zbytečnosti. Přesto tolik důležité pro vytvoření prvního dojmu. Po zaklepání někdo zareaguje a jde otevřít. Nyní přichází na řadu váš nos, který zaznamená vůně. Buď ucítíme vůni jablkového koláče a vzpomeneme si na svou babičku, která ráda pekla. Nebo ucítíme příjemný parfém a to si většinou vybavíme čistotu nebo ucítíme cigaretový kouř a ozon nevětraného bytu. Teprve pak se zaměříme na osobu, ale už máme prakticky jasno, jaká je to osobnost a jak se budeme uvnitř na takové návštěvě cítit. Zda si vůbec budeme chtít nechat uvařit kávu nebo raději splníme co nejrychleji účel návštěvy a vysmahneme.

Čistota půl zdraví

Je pravda, že nikdo netráví dobrovolně svůj volný čas s hadrem a kyblíkem v ruce. Ale základní věci, jako čisté dveře, vyluxováno, utřený prach by měla být samozřejmost. Nikdo neřeší talířek od oběda ve dřezu a hrníček od kávy na stole, pokud se nejedná o zahnívající zbytky. K čistému bytu patří i čerstvý vzduch. Někoho může bolet hlava z různých voňavek do zásuvek, ale existují i jiné způsoby, jak provonět svou domácnost. Mnohdy stačí čistě vyprané záclony a závěsy včetně ložního prádla a časté větrání.

Dekorace

I rohožka před dveřmi prozradí mnohé o majiteli bytu. Pokud budeme mít zašlou a zablácenou rohožku nebude to nejlepší přivítání. Naštěstí se nejedná o tak nákladnou záležitost a dá se po určitém čase vyměnit za novou. Vstup do bytu je rovněž první, co lidé uvidí a nejistě se začnou rozhlížet. Omyvatelné dekorativní aplikace na stěnu mohou vytvořit útulný dojem předsíně. Zajímavý botník, odkládací stěna či stoleček s vázičkou a křesílko. Záleží na prostoru a možnostech. Dokonce drobnosti, jako jsou dekorativní vypínače, originální háčky na kabáty a spoustu dalšího. Nepodceňujte funkci těchto drobných pomocníků, protože jsou to právě oni, kdo vytváří první dojmy.

Komentáře k článku