close
PěstováníZahrada

Pěstujte zeleninu či ovoce v plastových tunelech. Těšit se můžete na lepší výsledky a méně práce

plastovy-tunel (3)

Chcete si letos vychutnat kvalitní ovoce a zeleninu ze zahrádky a nespoléhat na to, co vám nabídnou supermarkety? Ať už jste zahradník začátečník, nebo už máte své zkušenosti, plastový tunel nebo fóliovník je vždy neocenitelným pomocníkem, který zaručí, že vaše výpěstky budou chutné, hojné a kvalitní.

Jak vybrat plastový tunel pro vaši zahradu?

Jde o velmi snadnou variantu, která oproti klasickému skleníku není tak nákladná, ale nabízí prakticky totožné výhody. Platový fóliovník je vyroben z PE folie 140 g/m2. Tento druh materiálu je typický především svou nejvyšší třídou odolnosti proti UV záření, ale zároveň dovoluje slunečnímu svitu pronikat dovnitř a povzbuzovat vaše rostliny k růstu. Folie je průhledná, ale bývá vyztužena polypropylenovou síťovinou, jenž ji dodává pevnost a odolnost. Folie je pak natažena na ocelovém rámu, který je robustní a obstojí i v nepříznivém počasí. Plastové tunely této kvality hledejte na https://gardenway.cz/foliovniky.

Proč a kdy použít fóliovník?

Důvodů je celá řada. Krytý prostor nabízí možnost začít s pěstováním i v ještě chladnějším předjaří, kdy se noční teploty pohybují třeba i kolem nuly. Plastový tunel vytvoří tepelnou ochranu a umožní vám začít s výsevem listových salátů či ředkviček dříve.

Navíc existují typy rostlin, které jsou pro pěstování v plastových tunelech jako stvořené. Řeč je zejména o okurkách, rajčatech nebo paprikách. Tyto plodiny potřebují ke svému růstu specifické podmínky, a proto se jim mimořádně daří v prostředí, které plastový tunel dovede vytvořit. Rajčata navíc umí ochránit před obávanými plísněmi a pro okurky a papriky vytváří stabilní a poměrně vysokou teplotu. Přes den totiž vyžadují ideálně okolo 27 stupňů a v noci klidně 18 stupňů. To by bez fóliovníku bylo značně obtížné i v našich zeměpisných šířkách.

Pokud se nechcete spokojit s klasickými druhy, můžete dát ve fóliovníku šanci i vinné révě. Potřebuje totiž teplé, vlhké a chráněné prostředí, což jí fóliovník naprosto skvěle zajistí. Vyberte ale plastový tunel s dostatečnými rozměry, jelikož potřebuje také dostatek světla a dobré odvětrávání.

Fóliovníky tak nabízí skvělou příležitost, jak si usnadnit pěstování a vyzrát i na rozmary počasí. Vyberte si kvalitní a odolný kus a užívejte si radost, kterou vám vaše úroda přinese.

Zdroj fotografií: Gradenway.cz

Komentáře k článku