close
Tipy & Triky

Pracovna a ateliér v jednom? Buďte kreativní, ale nezapomeňte na praktičnost

obrázek_2023-01-31_170439381

Pokud máte v domě dostatek prostoru, a dokonce jednu místnost navíc, pak ji můžete využít pro práci i relax zároveň. Pracovny, které plní také funkci ateliéru, jsou v dnešní době velmi moderní a vám přinesou jen pozitiva. Zkuste si představit místo, kde máte čas jen na vlastní myšlenky. Nezní to úplně špatně, co?

Především s větším nástupem home office při pandemii Covid-19 se ukázalo, že místo pro práci je v domácnosti velmi důležité oddělit. Proto pokud máte možnost vymezit jeden pokoj jen pro účelu práce, máte vyhráno. Pracovna by měla plnit funkci klidu a soustředění, to však neznamená, že v ní není prostor pro vaši kreativitu.

K čemu ateliér?

Jeste ryze praktický typ do života? Pak spojování pracovny s ateliérem asi nebude to pravé ořechové pro vás. Mnoho lidí ale miluje tvorbu všeho druhu, a tak se ateliér spojený s pracovnou může hodit. Patří mezi vaše záliby šití, tvorba keramiky, malování nebo třeba online tvoření? Pro natáčení videí nebo focení krásných fotek na sociální sítě se vám bude hodit místo s reprezentativním pozadím a dostatkem světla i prostoru na tvorbu.

Právě k těmto účelům může sloužit váš nový ateliér. Představte si, že máte takovou místnost, kam se můžete zavřít a tvořit podle vlastní nálady či kreativního myšlení. A pokud není čas nebo zrovna nálada na tvorbu, pak v ateliéru máte kout s pracovnou, kde určitě vždy najdete nějakou práci.

Optické rozdělení částí

Jako první si rozhodně rozmyslete to, ve které části bude pracovna a kde bude nejlepší ateliér. Pokud pro tvorbu potřebujete hlavně denní světlo, pak bude místo u okna jasnou volbou pro ateliér. Pracovní kout totiž můžete osvítit větším světlem a stolní lampou, to vám bude k práci určitě stačit.

Tyto dvě pracovní místa v jedné místnosti opticky oddělte, aby vás později nerozptylovala práce od tvorby a naopak. K tomu bude stačit designový paraván nebo otevřená knihovna s policemi v prostoru.

Pracovna co nejvíce vzdušná

V pracovním sektoru nezapomínejte na praktičnost, vzdušnost a pořádek. V takovém prostoru se vám bude nejlépe pracovat a vaše soustředěnost bude na maximum. Pokud zvolíte bílý nábytek, vaše pracovna bude působit uspořádaně a stále uklizeně. Nezapomeňte na stolní lampu s dostatkem světla a na květinu poblíž stolu.

Důležitá je také pohodlná pracovní židle, bude se hodit typ s opěrkami pro co největší pohodlí. K práci se vám bude hodit také úložný prostor na odkládání šanonů a všeho, co aktuálně nepotřebujete na pracovní desce.

Úložný prostor k nezaplacení

Neuklizené a rozházené věci působí chaoticky, což vašem klidu pro práci rozhodně nepřidá. Proto při stavbě pracovny nezapomeňte na dostatek úložného prostoru a na skříňky. Skvěle fungují například komody se zásuvkami, kam přehledně uspořádáte mnoho věcí. Pro šanony, knížky a učebnice se vám bude hodit knihovna, nebojte se otevřených polic, které prostoru dodají na vzdušnosti.

V ateliéru se nebojte vaší fantazie

Je čas popustit uzdu vaší fantazii, která se u pracovny tolik projevit nemohla. U ateliéru je totiž na místě nechat vaši kreativitu promluvit i v bytovém designu. Nebojte se barev, tapet nebo barevných závěsů či hebkého koberce s vysokou chlupatinou.

Pro podporu vaší kreativity byste v ateliéru měli mít také místo pro relax, k tomu vám poslouží menší taburet nebo vyšší polštář s nízkým konferenčním stolkem a pár předměty, které navodí patřičnou atmosféru.

Pak už jen záleží na vaší múze nebo odvětví, kterému se chcete věnovat. Zda potřebujete plátno na pozadí pro natáčení videí, stojan na malování nebo třeba pohodlné křeslo a stůl pro usazení mikrofonu k nahrávání podcastu.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : Home office

Autor Michaela

Komentáře k článku