close
shutterstock_59379619

Různé zdroje světla rozmístěné v interiéru dodají nasvícenému prostoru originální atmosféru. To, kde budeme potřebovat nějakou lampičku nebo intenzivnější světlo pro práci, zjistíme až ve chvíli, kdy si místnost zabydlíme. Předtím sice máme nějaký ten lustr a případně další zdroje světla v pokoji připravené, může se ale stát, že nebudou rozmístěná vhodně s ohledem na každodenní potřeby.

V takovém případě se může stát, že budete zdroje v místnosti posouvat a měnit tak, aby nasvítily každý kout v potřebné intenzitě.

Bílé světlo pro práci, žluté pomáhá usnout

Také při koupi žárovek přemýšlíte, jestli je lepší chladné bílé svtlo nebo teplé s žlutým zabarvením? Možná, že zcela instinktivně vyberete správně podle toho, k čemu vám konkrétní svítidlo slouží.

Bílé světlo s namodralým nádechem se podobá dennímu světlu a hodí se všude tam, kde potřebujeme nasvítit pracovní kout právě kvůli nedostatku světla přirozeného. Jsou to například koupelny a toalety bez okna, případně tmavý kuchyňský kout.

Večer, kdy relaxujeme, věnujeme se rodině a chystáme se ke spaní, volíme raději zdroje světla teplého, se žlutou složkou, Díky němu se v těle začne tvořit melatonin, hormon, který vám usnadní usínání. Inenzivní chladné světlo naopak spánek oddaluje.

Všestranné světlo se stmíváním

Potřebujete mít v jedné místnosti dost intenzivní světlo, protože po večerech pracujete, ale na druhou stranu zde chcete mít i tlumenější světlo pro chvíle odpočinkové a intimní? Pořiďte si svítidla s funkcí stmívání, u nich si můžete intenzitu regulovat podle momentální nálady či potřeby.

Absenci dostatečného světla v koutech, kde stojí příborník či komoda, v nichž zrovna večer potřebujete něco najít, pak můžete vyřešit LED světly přímo v nábytku. Vnitřní osvětlení vám pomůže lépe se orientovat i v potravinové skříni, zásuvkách nebo horních skříňkách kuchyňské linky.

Tags : osvětlení

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku