close
matrace1

Za roky používání matrace se v ní usadí velké množství nečistot, ať už je to pot, šupinky kůže, prach a výkaly roztočů či jiných mikroorganismů. Představa je to docela hrůzostrašná. Zejména se tyto nečistoty nachází v potahu, který se může navíc i ušpinit. Udržovat vhodné hygienické podmínky však lze pravidelným čištěním potahu matrace. Samotnou matraci bohužel komplet vyčistit nelze, ale díky snímatelným a pratelným potahům je možné prát alespoň tyto a omezit tak vznik alergií a prachu v domácnosti.

Jaký je smysl potahu u matrace?

Potah plní u matrace význanmé funkce. Zejména ochranné, hygienické a estetické. V prvé řadě chrání matraci před množením roztočů, mikroorganismů a tvorbou plísní. Zároveň matraci kryje proti pošpiněním. Potah zajišťuje správné hygienické podmínky, protože absorbuje vlhkost a pak jí odvádí pryč. Matrace s potahem má lepší prodyšnost. Díky potahu je matrace příjemná na dotek a vypadá pěkně i po estetické stránce. Je to v podstatě obal každé matrace, bez ohledu na to, zda se jedná o pružinové či třeba latexové matrace.

Každý potah vyžaduje údržbu

Na trhu se nachází nespočet matrací s nejrůznějším potahem. Ať je jakýkoli, je zapotřebí jej pravidelně udržovat, aby vydržel dlouho a zároveň splňoval své poslání, ke kterému byl vyroben. Potah se doporučuje prát, čistit a příležitostně také vysávat. U každého potahu by vždy měly být uvedeny symboly pro jeho údržbu, případně by je měl uvést výrobce matrací na internetových stránkách.

Ukázka symbolů a popisků k praní potahů matrací, foto: www.grossmann-matrace.cz)
Ukázka symbolů a popisků k praní potahů matrací, foto: www.grossmann-matrace.cz)

Péče o snímatelné potahy

Velkou výhodou matrace je, pokud disponuje potahem snímatelným a pratelným. „U všech našich matrací lze potah sejmout a vyprat, čímž se zvyšuje životnost matrace a jsou zajištěny lepší hygienické podmínky,“ řekl nám p.Grossmann, majitel e-shopu www.grossmann-matrace.cz a jeden z největších výrobců matrací v ČR. „Takový potah je opatřen zipem, který snadno odepnete po obvodu matrace a získáte dvě samostatné části tak, aby se vám potah vešel do pračky,“ dodal. Jedna část se bez problémů vejde do pračky o objemu 5 kg.

Některé typy matrací mají snímatelné potahy /
Některé typy matrací mají snímatelné potahy /

Pravidelná údržba by měla probíhat nejlépe jednou za půl roku při převlékání postele. Čas od času tedy potah dejte vyprat. Potřeba potah ošetřovat je individuální, můžete tak tedy uskutečnit i častěji. Některé potahy lze sušit i v sušičce. Vždy je nutné nechat potah pořádně vyschnout. Před praním i sušením se pro jistotu podívejte na symboly a dodržujte pravidla praní podle značek uvedených na potahu matrace.

Jestliže je potah silně znečištěn či dokonce poničen, můžete si nechat vyrobit potah nový. Případně i tehdy, kdy vám současný potah z nějakých důvodů nevyhovuje. „Jsme schopni vyrobit, nejen matrace na míru, ale i potahy na matraci dle potřeb zákazníka. Na jejich výrobu využíváme 3 druhy potahových látek – Silver Protect, Aloe Vera a Sanitized Treatment, se kterými máme ty nejlepší zkušenosti a jsou to nejkvalitnější potahové materiály na trhu. Mají vynikají antibakteriální vlastnosti, potahy jsou příjemné na dotek a dobře odvádí vlhost. Jedná o ověřené materiály, které vyhovují až 95 % zákazníků,“ sdělil nám pan Grossmann.

Péče o nesnímatelné potahy

Pokud vlastníte matraci, která nemá snímatelný potah, i tento lze určitým způsobem vyčistit. Používat můžete vlhký bílý hadřík namydlený neutrálním mýdlem. Na dočištění pak použijte pouze čistou vodu. Čištění by mělo probíhat pouze na povrchu textilie, snažte se textilie nepromočit.

Výhodou je rovněž použití chrániče matrací. Zpravidla se vyrábí ze stejných materiálů, jako potahy, takže jsou také příjemné na dotek a plní obdobné funkce. Ušetříte si tak práci s potahem, protože chránič chrání potah i matraci. Navíc v zimě matrace více hřeje. K dostání jsou i nepromokavé chrániče matrací, jež zabrání proniknutí tekutiny do jádra matrace.

Tags : matrace

Komentáře k článku