close
Zahrada

Záhonky: Rýt, nebo nerýt? Přinášíme odpověď

garden-786105_960_720

Vegetační období většiny rostlin se chýlí ke konci, což znamená jediné. Jako zahrádkáři byste měli pomalu začít hledat rýč. Nebo už je snad rytí přežitkem? Podle mnohých zahrádkářů nebudou záhonky bez zrytí poskytovat zdaleka tak kvalitní živnou půdu pro na jaře zasazené rostliny.

Alfou a omegou je ovšem zadržování vody, které však můžete ovlivnit pravidelným kypřením. Tato pravidelná péče o záhonky je paradoxně mnohem důležitější než fakt, jestli na podzim vezmete do ruky rýč či nikoliv.

Proč tedy zahrádku rýt?

Pro mnohé zahrádkáře je podzimní rytí neodmyslitelný rituál, bez něhož si konec zahrádkářské sezóny nedokážou představit. Na jejich zahradě byste nenašly ani metr čtverečný nezryté zeminy, což je na jednu stranu obdivuhodné. Někteří ovšem razí názor, že rytí je pouhou ztrátou času a zbytečnou zátěží na nohy a záda.

Pravdou ovšem je, že kvalitní hloubkové prokypření závisí především na typu zeminy. Hlavním úkolem rytí je totiž snížení utužení, snížení výparů vody a také podpoření zadržování srážkové vody. Kvalitní prací s rýčem je také možné zničit relativně velké rostlinné zbytky.

Převracet nebo nepřevracet zrytou půdu?

Každý zahrádkář má při práci s rýčem svůj postup, kdy zrytou půdu vůbec nepřevrací nebo naopak převrací. Odborníci se ovšem shodují na tom, že každoroční převracení půdy příliš nesvědčí půdním organismům, což narušuje rozklad organické hmoty. Rostlinné zbytky se ve větší hloubce bez přístupu kyslíku hůře rozkládají na humus, a navíc můžete hloubkovým rytím narušit kořínky blízkých keříků a stromků.

Jak tedy správně rýt?

Pokud byste skutečně chtěli postupovat podle odborně vzdělaných zahrádkářů, pak budete potřebovat nejenom rýč, ale také rycí vidle. Nejprve sejměte horní humusovou vrstvu a tu odložte stranou. Následně vezměte do ruky rycí vidle, s jejichž pomocí prokypřete odkrytý pás půdy do maximální hloubky. Na takto prokypřenou zeminu následně uložte organické zbytky nebo vhodný druh hnojiva. Posledním krokem je zasypání hnojiva vrstvou humusu.

Správné rytí zahrádky vůbec není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jakmile se pro tento postup rozhodnete, měli byste postupovat správně, abyste nenarušili citlivý biosystém v půdě.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : podzimzáhonky

Autor Michaela

Komentáře k článku