close

V posteli lidé stráví více než třetinu života. Proto je nezbytně důležité mít nejen kvalitní postel, ale také rošt a matraci. Pokud se budeme ohlížet na cenu, můžeme se rozloučit s klidným spánkem a otevřít náruč bolestem páteře.

Jaká matrace je ideální?

Nejlepší matrace prostě neexistuje. Každý člověk je jiný. Někomu vyhovuje matrace tvrdá, jinému měkčí. Hlavním faktorem výběru matrace by tak neměla být cena, ale výška a váha člověka, typ výplně, počet zón a také bodová elasticita.

Zóny jsou části matrace, které mají různou tuhost. Každá část těla je jinak těžká a proto je nutné, aby každá část matrace byla jinak tuhá a tím se lépe přizpůsobila tělu. Kvalitní matrace by měla mít nejméně pět zón, ideální počet je však sedm.

Bodová elasticita  znamená, že při stlačení se matrace prohne pouze v místě tlaku.tuhost-matrace

Podle váhy se pak dá určit tvrdost matrace. Matrace měkké jsou pro osoby o váze 40 – 65 kg, středně tvrdé pro 65 – 85 kg a tvrdé matrace pro osoby nad 85 kg.

Jednotlivé matrace se liší vnitřní konstrukcí (použitým materiálem). Hlavní typy matrací jsou matrace pružinové, pěnové a latexové. Zvláštními druhy pak mohou být matrace sendvičové, vodní a gelové.

Matrace pružinové a taštičkové

Jak již sám název napovídá, tento typ matrací je tvořen pružinami. Obecně platí, že čím více je uvnitř matrace pružin, tím je její kvalita vyšší. Hlavní rozdíl je v tom, že v matracích taštičkových je každá pružina zašita do textilních taštiček, zatímco u klasických pružinových jsou všechny pružiny pohromadě v jednom pouzdře. Taštičky nejen že skvěle rozloží hmotnost těla, ale také omezují hluk, který mohou klasické pružiny způsobovat.

Výhodou těchto matrací je skvělá prodyšnost a tím i odolnost vůči roztočům, bakteriím a plísním. Nevýhodou je, že matrace s pružinami nejdou polohovat (nebo jen velmi málo).

Matrace z pěny

Prvním typem je polyuretanová pěna (PUR pěna). Tento typ pěny je tepelně upravován. Pro PUR pěnu platí nízká cena, nízká kvalita. Proto se tato pěna používá spíše jen do sendvičových matrací (viz dále).

Dnešním velkým hitem je viscoelastická pěna (HR pěna), spíše známá jako líná pěna. Tento typ pěny, je na rozdíl od pěny polyuretanové, typem studeným. Označení líná pěna si materiál získal díky tomu, že se pomalu vrací do původního tvaru a tak zlepšuje prokrvení a zabraňuje proleženinám. Líná pěna je vhodná jako materiál pro zdravotní matrace.

Novinkou v pěnových výplních je BIO pěna. Bio pěna obsahuje mnoho přírodních olejů a tak má lepší antibakteriální vlastnosti než PUR a HR pěny. Navíc je šetrnější k životnímu prostředí.

Matrace latexové

Latexové matrace se vytváří ze směsi syntetického latexu a přírodního latexu (kaučuku). Čím vyšší obsah kaučuku v matraci, tím je výrobek kvalitnější. A také dražší. Matrace latexové jsou tak vedle matrací s kokosovým jádrem nejdražším a nejluxusnějším typem. Velkou výhodou latexu je jeho životnost. Naopak prodyšnost je nízká a ve vlhkém prostředí hrozí vytvoření plísní.

Matrace gelové a vodní

Gelové matrace jsou nejnovějším typem. Matraci tvoří základní deska (většinou ze studené pěny), která je pokryta gelem. Výhodou gelu je dokonalá elasticita a skvělá přizpůsobivost tvaru těla. Navíc se u gelových matrací poskytuje doživotní záruka na neproležení materiálu.

93822379Od matrací gelových už je jen krok k matracím vodním. Vodní postele jsou však u nás spíše vzácností. I když by se tento typ spaní mohl zdát nepohodlným, opak je pravdou. Vnitřní uspořádání brání volnému přelívání vody a navíc je postel vybavena funkcí ohřevu vody. Nevýhodou může být strach z proděravění. Proto se prodávají speciální konstrukce, které v případě proděravění vodu zadrží.

  Matrace sendvičové

   Sendvičové (skládané) matrace kombinují několik materiálů. Buď se využijí materiály různé, nebo materiály stejné, ale s     různým objemem, tloušťkou či tvrdostí. Obvykle se skládají ze čtyř vrstev, obecně však vrstev může být různý počet. Cena sendvičových matrací je různá, v závislosti na použitých materiálech.

Nejoblíbenější kombinací je latex s kokosovým jádrem. V tomto typu matrace se střídají vrstvy kokosu a latexu. Tím dochází k lepší cirkulaci vzduchu. Tento typ je však také typem nejdražším.

sofia-matrace-ze-studene-peny-1284717133

Druhů výplní matrací (a jejich kombinací) je nespočet. Za dobré a kvalitní spaní bez problémů je však třeba si připlatit. Proto se nebojte poradit s odborníky a také si matraci před koupí vyzkoušejte. Přejeme kvalitní a ničím nerušený spánek! 🙂

Tags : matrace
Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response


Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /www/doc/www.bydleni21.cz/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /www/doc/www.bydleni21.cz/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /www/doc/www.bydleni21.cz/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /www/doc/www.bydleni21.cz/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492