close
shutterstock_299114492

Trávíme u počítačů a za psacím stolem spoustu času a jen málokdy se vědomě posadíme tak, abychom nenamáhali páteř. Bolesti zad a potíže s meziobratlovými ploténkami mají stále mladší lidé. I to je důsledkem špatného držení těla při práci u počítače.

Proto je důležitý výběr židle, která nás bude ke správnému posezení svým nastavením sama vybízet. Vybíráme ergonomickou židli či kancelářské křeslo, to znamená, že splňuje optimální podmínky pro správné sezení při práci.

Pravidlo pravých úhlů

Nastavení výšky židle a opěrek je závislé na vaší výšce, a to tak, že při sezení v židli by měla chodidla ležet plnou plochu na zemi a s lýtky svírat pravý úhel. Také lýtka se stehny by v kolenou měla svírat stejný úhel, pokud jde o kyčle, může být úhel o něco větší než 90°.

Pravý úhel by měly svírat také paže s předloktím na opěrkách. V takové poloze je tělo nejlépe schopno pracovat a nedochází k destrukci žádné části těla.

Na co si ještě dát pozor při sezení u počítače

Sedět byste měli na celé ploše sedáku, posuňte se tedy na židli co nejhlouběji. Okraj židle by vás ale přitom neměl tlačit do kolenní jamky. Vůbec byste při sezení neměli cítit bolest, to je známka toho, že je něco špatně.

Při sezení, kde stehna s trupem udržují úhel kolem 120° tělo lépe drží vzpřímené, páteř je rovná. Mezi sedákem a opěradlem by neměl být naopak úhel větší než 105°. Nedopouštějte se takových chyb, jako je zasunutí nohou pod židli, jejich překřižování a podobně.

Poloha monitoru

Monitor a klávesnice musí být vždy před vámi, v případě monitoru nejméně na vzdálenost natažené paže. Nikdy si nedávejte monitor do strany tak, že se k němu musíme otáčet, koledujete si tak o bolesti šíje. Jeho vrchní okraj by měl být v úrovni vašich očí, je tedy nutné dát si pod něj případně stojánek.

Zápěstí zůstává při práci s klávesnicí či myší ve střední poloze, podle toho volíme výšku psacího stolu. Pokud ne, je potřeba přidat opěrku pro zápěstí.

I při správném sezení se po hodince nejpozději po dvou zvedněte a udělejte si krátkou procházku nebo se protáhněte. Pomáhá i malá rozcvička.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku