Na zařizování bytu si buď můžete objednat profesionálního designéra, nebo přijmete výzvu a do tohoto ne právě snadného úkolu se pustíte sami. Seznámíte se s nejnovějšími trendy, prohlédnete spoustu magazínů o moderním bydlení a přidáte vlastní kreativitu, abyste si vytvořili svůj vysněný domov.
Výhodou toho, že si byt zařídíte sami podle svého vkusu, je osobitost, kterou mu dodáte. Můžete zohlednit vaše potřeby, zvyklosti i zájmy, vytvořit funkční a přitom pohodlný domov. Ve snaze o co nejdokonalejší bydlení ovšem můžete napáchat řadu chyb, které by žádný profesionál neudělal. Na co si tedy dát pozor?
Váš byt není katalog
Pokud opravdu hledáte inspiraci v magazínech, měli byste si uvědomit, že to, co je naaranžované pro focení, nemusí ve skutečnosti vůbec představovat funkční a pohodlné bydlení. Nábytek nasvícený reflektory bude úplně jinak vypadat v pokoji stíněném letitou třešní. Hledejte v katalozích nápady, to ano, ale nekopírujte je striktně.
Uspořádání nábytku
Postavit nábytek podél stěn byl trend minulého století. Moderní interiér využívá celou plochu místnosti, včetně ústřední části. Velké pokoje by působily spíš jako taneční parket, čehož se můžeme vyvarovat například posunutím sedací soupravy do středu místnosti.
Není úniku
Jedna věc je rozmístit nábytek po celé ploše pokoje, na druhou stranu si nesmíte zastavět přístupovou cestu. Kolem zařízení byste se neměli protahovat se zataženým břichem, vždy by mělo být možné kolem něj pohodlně projít.
Máte rádi, když to ladí
Zařídit si byt monochromaticky vyžaduje velkou citlivost pro barevnost. Pro méně zkušené designery je vhodnější volba jedné základní barvy a 2 – 3 doplňkových , jimiž interiér doladíte. I ta nejoblíbenější barva se totiž omrzí, když je jí příliš.
Zmatení stylů
Vybavení by mělo zachovat jednotný styl, celkový dojem by neměl být chaotický a rozhádaný. Už od povrchové úpravy stěn a podlahy přemýšlejte o stylu, který chcete v místnosti udržet. Tak budete mít byt zařízený nejen pohodlně a útulně, ale také pohledně.