close

Pustili jste se do rekonstrukce bydlení, ale všechno nejde tak snadno, jak jste doufali. A teď se bojíte navyšování nákladů a prodlužování doby rekonstrukce. Nedá vám spát otázka, jestli jste správně vybrali prováděcí firmu nebo zda jste zvolili správný materiál.

Při rekonstrukci bytu se můžete dopustit řady chyb. Na některé vás chceme tímto článkem upozornit.

Očekávání nemožného

Byt rekonstruujete, abyste v něm mohli pohodlně žít, balo vám v něm příjemněji a v neposlední řadě by měl být hezký. Nemůžete čekat, že z panelákového 3+1 získáte rekonstrukcí luxusní loft a podobně. Držte se reality a možností prostoru, který chcete předělat.

Finanční chaos

Málokdo si umí spočítat skutečné výdaje na přestavbu a pak nás vyděsí kolik peněz jsme v rekonstrukci utopili. Často se až v průběhu stavby zjistí, že nemáme dost na realizaci podle našich představ, v tu chvíli začneme dělat kompromisy, šetřit na materiále a hledat levné alternativy. Výsledek nás pak rozčaruje.

Bez plánování?

Pouštíte se do práce, aniž byste měli předem naplánované jednotlivé kroky? Bouráte zdi bez konzultace statika, objednáváte materiál na poslední chvíli, improvizujete a nemáte jasný harmonogram?  To vás ve výsledku může stát hodně peněz navíc. Důleřití je vyřídit s předstihem i stavební povolení.

Špatná volba firmy či řemeslníka

Jestliže sáhnete vedle, čekají vás roky reklamací, někdy i soudních tahanic. Nebo si budete muset zaplatit další firmu, která napraví chyby té první. Tak jako tak vás to bude stát peníze navíc. Vybírejte na základě referencí nikoli podle ceny.

K čemu smlouva

Chcete ušetřit na nákladech a nemáte proto písemnou smlouvu s firmou, která rekonstrukci realizuje? Téměř jistě můžete čekat problémy a bez správně sestavené smlouvy se ničeho nedomůžete v případných reklamacích. Náš zákon sice ještě stále počítá i s ústní dohodou, ve skutečnosti je to ovšem slovo proti slovu. Co je psáno, to je dáno.

Udělej si sám

Věříte si a pustíte se do rekonstrukce svépomocí? Této chyby se dopustilo už mnoho kutilů před vámi a dojeli na to. Pamatujte, že oprava chyb vás vyjde dráž než firma pracující od začátku.

Laciný materiál

Nepouštějte se do něčeho, na co nemáte dost peněz. Šetřit na materiálu se vám nevyplatí, naopak se takové rozhodnuté může v budoucnu prodražit.

Nedostatek času

Pořádně si spočítejte, jak dlouho vám rekonstrukce potrvá a nic neuspěchajte. Je důležité udělat celou rekonstrukci v termínu, nenechávat si různé dodělávky a resty  – nikdy se k nim už nevrátíte a nedoděláte je.

Tags : jak na rekonstrukcirekonstrukce bytu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response