close
shutterstock_21494599

Přes zimu nám sice dají na chvíli pokoj, s prvními jarními teplými dny se v našich domovech zase usadí a obtěžují nás. Mouchy se u nás zabydlely  a neexistuje síla, která by nás od nich uchránila na stálo.

Snížit počet much v našich domácnostech ale přece jen můžeme. Pomůžou nám k tomu různé přírodní i chemické způsoby. Dřív, než sáhnete po chemii, zkuste ale nejdřív některou z přirozených zbraní.

Větrejte se sítěmi v oknech

Nejednodušší způsob jak se s mouchami popasovat, je nepustit je dovnitř. Jestliže si dáte do oken sítě, můžete celé léto větrat beze strachu, že se vám doma usadí desítky much. Dokonce ani komáři vám nevletí do bytu, pokud budete mít dostatečně hustou síť. Rám se sítí se hodí i do dveří u zadního vchodu, jestliže váš dům takové má.

Pomůžou některé rostliny

Silice některých bylinek mouchám vůbec nevoní, takže tam, kde je cítí, se nehrnou. Nejznámějšími jsou jistě muškáty a afrikány. Těmi se už i naše babičky bránily před obtížným hmyzem. Vratič, bazalka či levandule působí na mouchy úplně stejně.

Jestli vám na zahradě roste ořešák, asi jste zaznamenali, že se mu mouchy vyhýbají. Ani ten mouchám příliš nevoní.

Také masožravé rostliny jsou účinné

Rostlinky, které si na hmyzu rády pochutnají jsou například mucholapka podivná, špitlice nachová, rosnatka kapská, případně darlingtonie kalifornská. Ty všechny vás můžou před vnikem dotěrných much bránit, pokud si je postavíte na okenní parapety.

Další účinné přírodní odpuzovače much

Mouchy, stejně jako jiné druhy hmyzu, špatně snášejí aromatické byliny. Když si po domě zavěsíte k usušení levanduli, bazalku, šalvěj, mátu peprnou, či další voňavé rostlinky, můžete se spolehnout, že vás mouchy budou obtěžovat jen velmi sporadicky.

Vyzkoušejte také muchomůrku červenou. Nakrájejte klobouček na plátky, ty maličko posolte a dejte na talířku na okno. Mouchy se mu zaručeně vyhnou.

Mouchám je nepříjemná také vůně hřebíčku, proto se také používá do domácích repelentů. Zkuste ho zavěsit v plátěném pytlíčku někam do průvanu nebo ve sklenici s vodou na okenní parapet.

Tags : přírodní odpuzovače much

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku