close

Spáry v koupelněVánoční úklid již má většina lidí dávno za sebou. Ovšem najdou se i tací, kteří si to nechávají až na poslední víkend před Vánoci. Možná z důvodu, že na to zkrátka dříve nenajdou dostatek času, nebo proto, že mají doma děti, které by celý byt stihly dokonale zapatlat ještě dřív, než by přišel Štědrý den. Ať tak či onak, uklizeno chce mít doma každý. Vyleštěná kuchyň a vydrhnutá koupelna je sice fajn, oku to nabízí velice příjemný pohled ale i to se může rychle změnit. Stačí se podívat na zanesené spáry u dlaždiček. Není pravda, že by se keramické obklady vyskytovaly jen v koupelnách! Stále častěji si je většina lidí pořizuje i do kuchyní či na chodbu. Ocenit se dá nejen jejich krása, ale i dlouhá životnost a poměrně snadná a jednoduchá údržba. Jenže dlaždičky se neobejdou beze spár a ty vyčistit je pěkná dřina. Naštěstí vám přinášíme několik užitečných rad, se kterými to půjde lépe! Nevěříte? Vyzkoušejte!

Prevence je nejlepší řešení!

Věděli jste, že vám firmy nabízí celkem 25 barev, které se používají na spárovací hmoty? Ne? Tak vám hned v úvodu přinášíme jednu novinku. I přes tak pestrý výběr vám většina odborníků doporučí univerzální šedou, případně i hnědou, budete-li mít hnědé obklady. Čemu byste se ale rozhodně měli vyhnout, je bílá. Jistě moc dobře víte, že na ní bude všechno ihned vidět, ale i samotná spárovací hmota má tendence po čase zežloutnout a zešednout. A dodat ji pak původní sněhobílý šmrnc není vůbec jednoduché.

S koupí dlažby si kupte i čistič!

Udržovat spáry čisté není snadné a vědí to i samotní výrobci obkladů či těchto hmot. Právě proto vám nabízí celou řadu speciálních čističů, které vám s úklidem pomohou. Můžete je použít ihned po stavbě, či pro běžný úklid. Pokud jste právě dostavěli, pak si pořiďte speciální přípravek, který odstraní veškerý cementový povlak, který ulpěl na keramice po spárování. Napadá vás otázka, co dělat, když žádný takový přípravek nemáte při úklidu po ruce? 

Pára nebo kartáček?

Babské zkušenosti radí, že pomůže parní čistič. Díky horké páře se nečistoty rozpustí mnohem lépe, než když se na jejich údržbu vrhnete s pískem. Nepoškodí okolní dlažbu, která dokáže odolat mnohem vyšším teplotám. Nemáte parní čistič? To vůbec nevadí, bohatě si totiž vystačíte i s obyčejnými čistícími prostředky. Výborně funguje například savo, ale použít můžete i další přípravky, jež mají bělící účinky. Pozor si dejte v případě, kdy použijete nezředěný přípravek, který byste na spárách nechali moc dlouho.

Tags : čištění spárspáry

The author Nikol Bláhová

Leave a Response