close

Sluníčko zabarvuje do ruda další rajská jablíčka a vy už si pomalu nevíte rady, co s nimi? Máte už ve sklenicích domácí kečup i protlak, zavařili jste zeleninové lečo, něco už je i v mrazáku a salát každý den. Jestli jich máte stále nadúrodu, zkuste si je usušit.

shutterstock_123029983

Středomořská lahůdka v domácím provedení

Italské a řecké ženy si rajčata suší na slunci, tím je zbaví vody a chuť rajčat ještě víc vynikne. Naše sluníčko sice nemá takovou sílu, ale můžeme si rajčata usušit v sušičce nebo v troubě. Usušená pak nejlépe uchováme ve skleničkách, naložená v oleji.

K sušení se hodí všechny druhy červených rajčat, včetně malých cherry. Také přezrálé a vodnaté plody můžete sušit, odstraňte jen ty, které už začínají plesnivět, hnít, nebo je ochutnal některý živočich.

Jak si rajčata na sušení připravit

Omytá rajčata nakrájíme na půlky, čtvrtky nebo silnější plátky, drobné plody můžeme nechat vcelku. Pokud je chcete mít usušená rychle, zbavte je semínek a nechte jen masitou část. Nakrájená rajčata naskládejte na plech vyložený pečícím papírem, mírně osolte, případně je podle chuti posypte kořením. Pokud máte radši sladší rajčátka, klidně je můžete trošku pocukrovat.

Na slunci i čtyři dny, v troubě jen pár hodin

Plech s připravenými rajčaty dáme do trouby a sušíme při nejnižší teplotě. Dvířka necháme po celou dobu pootevřená. Pečeme podle chuti: pokud je máte radši křupavá, nechte je déle, přibližně ale stačí asi čtyři hodiny v závislosti na velikosti sušených kousků.

Mezitím si vypařte skleničky a víčka, ve kterých budete sušená rajčátka uchovávat. Měli byste mít také připravený kvalitní olej, nejlépe olivový, ale postačí i slunečnicový.

Usušená rajčata naskládáme do skleniček, podle chuti proložíme bylinkami (vhodná je bazalka, rozmarýn, tymián, oregano), případně přidáme česnek nebo chilli papričku. Do tří čtvrtin naplněné skleničky zalijeme olejem po okraj a uzavřeme. Takto nám vydrží i několik měsíců.

Tags : jak sušit rajčatarajčatasušení rajčat

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku