close

Dodnes v nás přetrvávají názory, že život na vesnici je těžký, nudný a stereotypní, plný namáhavé práce a bez možnosti aktivně se vyžít či pohodlně nakoupit. Naopak město je plné kultury, společenských akcí, sportovních podniků, komfortu a život v něm je jednodušší. Ale je tam draho. Jenže většina těchto mýtů už dávno neplatí, rozdíly mezi životem ve městě a na venkově se stírají.

shutterstock_174690707

Mýtus: na vesnici se brzy vstává a víc pracuje

Tento názor lidí z města může být do značné míry zkreslen jejich víkendovými návštěvami u rodičů. V sobotu ráno, zatímco si městští lidé rádi déle spí, majitel rodinného domku na venkově seká trávu, řeže nebo štípe dřevo na zimu, stlouká dřevěný domek pro děti – prostě je aktivní od samého rána. A zatímco si „lufťáci“ dělají brunch, vesničani už pomalu usedají k obědu. To ale platí možná o víkendu, ve všední dny se vstává do práce na venkově jako ve městě.

Rozdíl je v odlišných rytmech

Je pravda, že část obyvatel města vstává později, protože jim pracovní doba začíná později. Dá se tedy říci, že v průměru vstává venkov přece jen dřív a dřív také pracuje. Na druhou stranu lidé z města tráví v práci víc času, zatímco na venkově se odpolední aktivity točí kolem, rodiny, koníčků a údržby domu. V době, kdy si na vesnici sedají k televizi nebo zajdou do místní hospůdky, lidé ve městě teprve nakupují v obchodních centrech, vozí děti na kroužky, zkrátka jsou v jednom kole.

A jak je to s tím sportem a nákupy?

Je fakt, že více sportovních areálů najdete ve městech. Jenže z průzkumu vyplývá, že na vsi lidé sportují více než ve městě a třetina vesničanů má čas na vycházku do přírody, a to i několikrát týdně.

A mýtus o tom, že lidé z vesnic si nemůžou pohodlně nakoupit, padá s každým dalším supermarketem. Většina venkovanů má nejbližší cca do 20 minut od domu.

V Praze je draze

Jedinou pravdou zůstává, že ve městě jsou přece jen vyšší náklady na život. Pokud jde o potraviny, tam jsou na tom obě skupiny zhruba nastejno, za vše ostatní, včetně bydlení, se platí ve městě víc. Na druhou stranu jsou tam ale vyšší mzdy, které rozdíly poněkud stírají.

Tags : bydlení na venkověbydlení na vesnicibydlení ve městě
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response