close

Pokud si chcete představit interiér ve stylu steampunk, zkombinujte průmyslové prostředí a elegance z doby viktoriánské Anglie. Je to novogotická móda na pozadí průmyslové revoluce, interiér jako vystřižený z knih Julese Verna.

Steampunk je styl trochu podobný industriálnímu, je ale barevnější a nápaditější. Trochu to vypadá jako budoucnost, tak jak si ji představovali v 19. století.

Co je steampunk v bytovém designu

Steampunkové interiéry se nesou ve znamení chaosu, ve kterém je pořádek. Hlavní myšlenkou je velké množství interiérových dekorací a restaurování starých zašlých kusů nábytku. Je zaměřen na hru s detaily, některé doplňky mohou působit až absurdně výstřední, ale právě v tom je kouzlo steampunk stylu. Obecně lze říci, že čím starší, tím lepší – ovšem jen takové kousky, které mají spojení s průmyslem, jehož jedinou energií je pára.

Steampunk je trochu sci-fi a trochu fantasy, ale vždy za ním hledejte páru (steam).

Prvky steampunku v interiéru

Inspiraci hledá v parních strojích, vzducholodích, točí se kolem vody. To vše zahaluje do viktoriánské elegance. Jako základní prvky tohoto stylu můžeme vypozorovat:

Ozubená kola

Mohou být měděná, ocelová, klidně i z drahých kovů. Používají se jako dekorace na zdech, mohou být poskládána na poličce či na skříňce, na počtu a velikosti nezáleží. Jsou symbolem času a pokroku, proto jsou často zakomponována do nástěnných hodin.

Kovové součástky

Zmechanizované, staré převody a jiné zrezivělé součástky, staré předměty, které mají zachované kovové části, to vše zapadá do steampunkového stylu. Mohou to být například použité části automobilů, parních lokomotiv a strojů.

Vodovodní trubky

Trubky jsou základním průmyslovým prvkem, dá se s nimi lehce manipulovat. Vytváří ozdobný prvek každého steampunkového interiéru. Mohou být využity na zavěšení osvětlení nebo být sami o sobě doplňkem interiéru.

Mapy

Čím je mapa starší, tím lepší a kvalitnější bude výsledný steampunk dojem.Pověste si je na stěny nebo použijte jako stínidlo lampy – fantazie nezná mezí.

Do steampunkového interiéru patří také dekorace ve tvaru vzducholodí, buřinky, cylindry a v neposlední řadě také brýle jako elegantní doplněk pro interiérové sochy a plastiky s nádechem fantasy fikce.

Tags : ozubená kolasteampunkové dekoracevodovodní trubkyzákladní prvky steampunku
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response